Aj smeti chcú dnes poriadok. Zastal sa ich aj Braňo Jobus

, 12.08.2019 05:00

Rodičia učia deti, aby boli poriadne. Dnes sa situácia trocha obrátila a občas deti vychovávajú rodičov, aby triedili odpad, nemiešali sklo s papierom, plasty s kovom a podobne. Je to už celá veda, ktorú treba v modernom svete poznať.

Branislav Jobus: Zberný dvor
Branislav Jobus: Zberný dvor Autor: Slovart

Čím je väčší blahobyt, tým je aj väčší odpad. Veci sa nevyrábajú na večnosť ako kedysi, ľudia si kupujú nové, keď sa im zapáči iný dizajn alebo vyššia výkonnosť. A tak sa v smetiach ocitajú vysávače, rolety, drezy aj nábytok. Medzi tieto veľké kusy sa miešajú predmety dennej potreby – rúže, rôzne papiere, množstvo prázdnych plechoviek, žiarovky aj jedlá. Toto všetko a ešte mnoho iných vyhodených kúskov sa ocitne v knižke Branislava Jobusa Zberný dvor.

Je určená deťom a začína sa dramatickou scénou, keď malej Otílii spadne do záchoda celý kotúč papiera a aj mobil. Takéto drámy sa stávajú a dievčatko deň, v ktorom sa jej to stalo, označí za „deň blbec“. Ukáže sa však, že to bol práve pre ňu osudový deň – v dobrom zmysle slova. Jej mama Otília sa totiž práve chystá na pohovor do novej práce na zberný dvor. Hľadajú tam sekretárku a je prijatá. Tak sa život malej Etelky prepojí s dobrodružným miestom, kde sa zbierajú smeti a je ich toľko, že si s nimi ani samotní zamestnanci nevedia poradiť. Zájde to až tak ďaleko, že situáciu musia riešiť samotné vyhodené veci. Tie v príbehu Branislava Jobusa ožívajú, rozprávajú svoje príbehy, smútia, že sa ich život končí na smetisku, že už nemajú žiadnu budúcnosť. Skúmajú, či naplnili svoje poslanie a či skúsili dosť dobrodružstiev. Plátenná šiltovka sa napríklad utešuje, že v živote toho zažila dosť, lebo bola na mnohých morských plážach sveta, kým si jej majiteľ nekúpil novú čiapku a nevyhodil ju.

Autor čitateľa vedie zábavným spôsobom (vtipné mená postáv, vynaliezavé podobenstvá) do sveta smetia. Vyvolá s nimi priam súcit a túžbu, aby naozaj ešte nekončili a boli recyklované, obnovené, aby existovali v inej podobe a boli ešte užitočné. Tak sa napríklad uskutoční sen o tom, že z prázdnych plechoviek by sa dal vyrobiť nový bicykel. Na taký bicykel vraj treba 670 plechoviek, píše sa v knihe. A ako sa môžu zmeniť na niečo nové PET fľaše? Malá Etelka to má naštudované: Fľaše sa musia vytriediť, potom drviť, potom sa ešte raz drvia na plastové vločky, ktoré sa prečistia a potom z nich môže byť aj flísová bunda. Čitateľ sa z tejto knihy, ktorá je rozprávkou a účinkuje v nej aj duch zberného dvora, fantóm, dozvie veľa zaujímavých informácií o triedení odpadu, o problémoch so smeťami, o tom, ako by sa malo správne so smeťami narábať, ako z nich vytvárať nové hodnoty. Knižka je aj mementom: človek nemusí stále niečo nové kupovať a vytvárať tak aj stále nový odpad, s ktorým sú čoraz väčšie problémy. Jobus napísal knihu na aktuálnu tému so sebe vlastným šarmom a v spolupráci s odborníčkou Máriou Ševčíkovou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zberný dvor #recyklácia #detská kniha #Branislav Jóbus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku