Michail Bulgakov: Majster a Margaréta

14.09.2019 05:00

Moskvu 30. rokov minulého storočia, v období tzv. Novej ekonomickej politiky (NEP), navštívi diabol Woland so svojou neobvyklou suitou a život Moskovčanov sa prudko zmení: začnú sa diať nadprirodzené veci - neuveriteľné príbehy, fantazmagórie, mystifikácie.

Román, ktorý knižne vyšiel až dvadsaťpäť rokov po autorovej smrti, vzbudil živý ohlas už v čase svojho vydania. Zaraďuje sa k originálnym dielam svetovej literatúry syntézou náboženstva, histórie a grotesky, prenikavej satiry a svojskej filozofie umelca obdareného nezvyčajnou obrazotvornosťou.

Michail Bulgakov (1891–1940) bol ruský spisovateľ, pôvodne lekár, ktorý sa za svojho života stal známym najmä vďaka románu Biela garda a humanistickým poviedkam Zápisky mladého lekára. Písal hry a divadelné adaptácie, poviedky a novely. Väčšina jeho rukopisov skončila v zásuvke. Vrcholný román Majster a Margaréta, na ktorom pracoval Bulgakov dve desaťročia, vyšiel až 27 rokov po autorovej smrti.

V ruskom origináli Master i Margarita (prvé vydanie časopis Moskva 1966–1967, prvé necenzurované vydanie v Rusku Chudožestvennaja literatura 1973). Knižka vyšla v slovenskom preklade po prvý raz v roku 1968, v jedinej vtedy dostupnej, cenzurovanej verzii. Nový preklad Jána Štrassera je úplnou verziou.

Slovart

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Michail Bulgakov #knižné tipy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku