Najlepšia kniha o filme pochádza zo Slovenska

04.11.2019 12:00

Hlavnú medzinárodnú Cenu za najlepšiu ilustrovanú knihu o filme (Best Illustrated Book on Film) získal slovenský autor Tomáš Berka s publikáciou Veľká ilúzia, alebo ako sa stavia filmový zázrak.

Pri udeľovaní cien na Frankfurter Buchmesse Film Awards 2019 tak Slovensko zaznamenalo obrovský medzinárodný úspech, Tomáš Berka porazil aj Quentina Tarantina. Obálku a grafickú úpravu dizajnoval Vlado Holina, knihu v tomto roku vydalo Vydavateľstvo Slovart.

Hlavnú cenu na Frankfurter Buchmesse Film...
Hlavnú cenu na Frankfurter Buchmesse Film Awards 2019 získal Tomáš Berka s publikáciou Veľká ilúzia, alebo ako sa stavia filmový zázrak Autor: Slovart

Tomáš Berka patrí medzi najskúsenejších slovenských filmových architektov, počas svojej kariéry spolupracoval nielen s Jurajom Jakubiskom či Jurajom Herzom, ale aj takými velikánmi svetovej kinematografie ako napríklad Ridley Scott či Stanley Kubrick. Jeho kniha Veľká ilúzia prináša pohľad do inak neprístupného zákulisia nakrúcania filmov s dôrazom na oblasť filmovej scénografie.

V kategórii najlepšia ilustrovaná kniha o filme boli ďalej nominovaní Andrej Tarkovskij jr., Hans-Joachim Schlege a Lothar Schirmer spoločne za knihu Andrej Tarkovskij Leben und Werk a Christopher Frayling s Quentinom Tarantinom: Once Upon a Time in the West: Shooting a Masterpiece. Víťazov vyberali odborníci z filmového priemyslu – novinári, kritici, riaditelia filmových ústavov a podobne.

Ceny Frankfurter Buchmesse Film Awards sa udeľujú v troch kategóriách: Najlepšia ilustrovaná kniha o filme (Best Illustrated Book on Film), Najlepšia medzinárodná adaptácia pre deti alebo mládež (Best International Adaption for Children or Young Adults) a Najlepšia medzinárodná literárna adaptácia (Best International Literary Adaption).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Frankfurter Buchmesse Film Awards
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku