Niklas Natt och Dag: 1793

23.12.2019 06:00
Nikolas

Svetovo oceňovaná detektívka z historického prostredia sa vo Švédsku stala knihou roka 2018.

Svetovo oceňovaná detektívka z historického prostredia sa vo Švédsku stala knihou roka 2018. Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. Naozaj je právnik Cecil Wings geniálnejší ako Sherlok Holmes? Intenzitou čitateľského zážitku prirovnávajú autora k Charlesovi Dickensovi alebo Umbertovi Eccovi.

V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlok Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia…

Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.

Detektívka 1793 bola vo Švédsku knihou roka 2018. Autora Natta och Daga zasa pokladajú za novú hviezdu švédskej kriminálky. Jeho nezvyčajný objaviteľský debut spôsobil prevrat v historickej detektívke. Podrobným štúdiom historických prameňov dosiahol neuveriteľne živý a plastický obraz feudálnej spoločnosti, pričom samotné pramene sú preňho najdobrodružnejším zážitkom.

Intenzitou čitateľského zážitku prirovnávajú Daga k Charlesovi Dickensovi alebo Umbertovi Eccovi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Umberto Eco #Švédsko #detektívka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku