Môžeme spletité národné krízy pochopiť vďaka paralelám s krízovou terapiou jednotlivca? A leží práve tu kľúč k úspešnému riešeniu pálčivých problémov dnešného sveta?
Polyhistor a držiteľ Pulitzerovej ceny Jared Diamond dokazuje, že áno. Ako príklady mu slúžia moderné histórie Japonska, Nemecka, Čile, Fínska, USA, Indonézie a Austrálie, ktoré prešli rozmanitými politickými i vojnovými zvratmi. Autor identifikuje dvanásť „terapeutických“ krokov a podmienok – od prijatia vlastnej zodpovednosti až po opustenie dysfunkčných zásad a inštitúcií – ktoré týmto národom pomohli ich existenčné krízy úspešne prekonať.
Diamond knihu komponuje ako pestrú fresku zloženú z vykreslenia veľkých drám i z detailných postrehov o siedmich krajinách, ktoré mal možnosť dôkladne spoznať. Ponúka pritom odpovede na rad komplikovaných otázok týkajúcich sa histórie i našej súčasnosti.
Akú lekciu si môžu odniesť malé štáty z pohnutých dejín Fínska, ohrozeného rozpínavým ruským obrom? Dá sa exaktne určiť, nakoľko sa do dejín národov a štátov premieta vplyv ich vodcov? Ako dokázalo Japonsko v priebehu päťdesiatich rokov dohnať západný svet? A ako, naopak, neochota učiť sa od iných krajín škodí USA? Kam dokázal štáty vohnať nedostatok prírodných zdrojov a ako sa s týmto problémom vysporiadať v globalizovanom svete? Prečo sa Nemci, Indonézania či Japonci vyrovnávajú s temnými kapitolami svojej minulosti tak rozdielne a aký to má na nich vplyv? Prečo sú i zdanlivo stabilné demokracie krehké a ich koniec môže prísť rovnako nečakane a brutálne ako v Pinochetovom Čile?