Slovesná jar má korene v 19. storočí!

25.09.2020 16:05

Môže jar prísť až koncom leta? Kvôli COVID-19 áno. Literárny festival Slovesná jar uzavrel svoj 54. ročník v piatok 24. septembra.

Slovesná jar pôvodne vznikla ako súčasť Martinských kultúrnych slávností, nadväzujúcich na tradíciu matičných augustových zhromaždení v 19. storočí. Čoskoro bol festival transformovaný do samostatného podujatia, ktoré si v časoch najväčšej slávy získalo obdivuhodne široké divácke zázemie a patrilo medzi najpopulárnejšie kultúrne akcie na Slovensku.

Prvý raz vo svojej bohatej histórii sa Slovesná jar v Martine – najstarší domáci literárny festival – nekoná v máji ani v júni. Pandémia koronavírusu spôsobila, že organizátori ju museli z pôvodného termínu presunúť na prvé jesenné dni (22. – 25. 9.). Slovesná jar sa tak paradoxne prichádza v septembri. Nič to však nemení na skutočnosti, že priateľov dobrej literatúry opäť potešil bohatý a interesantný multižánrový program. Zdarný priebeh festivalu je vždy spoločným dielom organizátorov, účinkujúcich, divákov a atmosféry.

Popri klasických stretnutiach s básnikmi a prozaikmi nechýbajú prezentácie najnovších knižných titulov, slávnostné vyhodnotenia celoslovenských literárnych súťaží, umelecký prednes, pripomenutie 190. výročia vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku, programy pre začínajúcich tvorcov i najmladších čitateľov, vernisáž atraktívnej výstavy o modrotlači (projekt podporil Medzinárodný vyšehradský fond), workshopy, koncerty zaujímavých hudobných hostí, premietane filmov. Samostatné programové celky organizátori venovali jubilujúcim turčianskym básnikom a spisovateľom (Mišo A. Kováč, Tomáš Winkler, Ondrej Nagaj, Peter Mišák) aj tvorbe slovenských literátov žijúcich v zahraničí.

Už 54. ročník Slovesnej jari zorganizovala Matica slovenská a občianske združenie Podoby slova v spolupráci s mestom Martin, so Spolkom slovenských spisovateľov a s ďalšími partnermi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Usporiadatelia svojou akciou podporili kandidatúru Martina na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Martin #literárny festival
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku