Ikabog: Rowlingovej politický triler pre deti

, 17.10.2020 06:00

Posledná zo 64 kapitol príbehu Ikabog od autorky J. K. Rowligovej bola včera, v piatok 16. októbra, zverejnená na internete.

Na stránke ikabogpribeh.sk sú teraz kompletne všetky kapitoly dostupné zadarmo a čitatelia si ich môžu prečítať ešte týždeň.

Potom ich vydavateľstvo Ikar stiahne a pripraví knihu, ktorá bude nachystaná na vianočný knižný trh. Súčasťou knihy budú ilustrácie od slovenských detí, ktoré sa už od septembra mohli zapájať do súťaže súbežne s tým, ako boli postupne zverejňované jednotlivé kapitoly.

Rowlingovej obluda Ikabog a ďalšie postavy...
Rowlingovej obluda Ikabog a ďalšie postavy ožívajú v ilustráciách detí.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Ikar

Ako pre Pravdu povedala PR manažérka vydavateľstva Ikar Lucia Čarná, dosiaľ prišlo vyše 400 ilustrácií a stále prichádzajú ďalšie. Posielať ich možno do 23. októbra 2020, dokedy budú jednotlivé kapitoly dostupné na internete. Porota zložená z redaktoriek detskej literatúry Ikaru a ilustrátorov Ľuboslava Paľa a Adriána Macha potom vyberie najlepšie kresby, ktoré budú súčasťou knihy.

Ku každej kapitole sú pritom zverejnené témy a námety, ktoré majú deti kresliť. K prvým kapitolám prišlo najviac kresieb, približne 150. Ak sa ešte chce niekto zapojiť, je lepšie vybrať si témy z posledných kapitol. „Pre deti je skôr prínosom ilustrovať tie neskoršie kapitoly, kde je ilustrácií zatiaľ menej. Je väčšia šanca, že sa ich ilustrácia dostane do výberu,“ povedala Lucia Čarná. Projekt ich veľmi príjemne prekvapil, čitatelia reagovali pozitívne. „Slovensko dokonca dostalo pochvalu z Veľkej Británie za zvládnutie celého projektu,“ dodala Čarná.

Autor: IKAR

Príbeh Ikaboga sa odohráva v krajine Blahobytia, ktorá je bohatá a žije sa v nej nádherne. Vedie ju kráľ Ugo Udatný, ktorý je však pod silným vplyvom lordov Lumpeda a Mľaskota. Celá krajina škaredo doplatí na ich manipulácie. Všetci sa boja príšery Ikaboga, ktorý vraj žije v močariskách na severe krajiny, ale nikto nevie, či je táto postava skutočná, alebo nie. Podľa legendy má na svedomí zmiznuté ovce a ľudí a používa sa na strašenie detí.

Ako sa ukáže, aj na dospelých. Manipulatívnym samovládcom sa postava hrôzostrašného netvora hodí do ich konceptu, aby mohli držať krajinu v šachu a robiť si, čo sa im hodí. Nenadarmo v zahraničí knihu opisujú ako politický triler pre deti. Vyťahuje zaujímavé a často aj kruté témy, ktoré sú ale prispôsobené chápaniu detského čitateľa. Vychovávajú ku kritickému mysleniu a dôležité je, aby ju deti čítali spolu so svojimi rodičmi, ako to odporúča autorka.

J. K. Rowlingová vytvorila príbeh o pravde a zneužívaní moci pred viac ako desiatimi rokmi. Každý večer jednotlivé kapitoly čítala svojim deťom, zatiaľ čo na knihe pracovala. Keď prišiel čas, aby ju vydala, dostala prednosť kniha pre dospelých. Príbeh Ikabog tak skončil odložený v podkroví. Rowlingová ho postupne začala vnímať tak, že Ikabog má zostať v úzkom rodinnom kruhu, určený len pre jej vlastné deti.

A potom do toho prišla pandémia. Bolo jej ľúto detí zavretých počas jarného lockdownu doma. Príbeh doniesla z podkrovia, znova si ho prečítala, niečo prepísala. Knihu poskytla bezplatne na internete ešte predtým, než vyjde v knižnom vydaní. Honorár, ktorý autorka knižiek o slávnom čarodejníckom učňovi za Ikaboga dostane, chce venovať na projekty určené ľuďom postihnutým pandémiou vo Veľkej Británii a vo svete. Ikaboga do slovenčiny preložila Oľga Kraľovičová, ktorá bola tiež autorkou prekladov kníh o Harrym Potterovi, počínajúc 3. dielom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#J.K. Rowlingová #Ikabog
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku