Knižnice v Prešovskom kraji požičiavajú počas pandémie e-knihy

Knižnice Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú počas pandémie ochorenia COVID-19 aktívne v online priestore. V jeseni minulého roka sprístupnili službu e-knihy, doteraz v rámci nej zaznamenali 870 výpožičiek z celkovej ponuky 9 000 titulov.

20.01.2021 06:00
debata

Pripravujú tiež rôzne online podujatia. Informovala o tom Ivana Ondriová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

Kraj do informačného systému so službou e-knihy, na ktorý postupne prešli počas roka všetky knižnice, investoval 100-tisíc eur a ďalších 43-tisíc eur poskytol knižniciam na nákup novej výpočtovej techniky.

„Čitatelia si v rámci služby môžu požičať na mesiac maximálne tri e-knihy, ktoré po dosiahnutí časového limitu z ich účtu automaticky zmiznú. Niektoré knižnice pripravili k využívaniu služby aj video návod a poskytujú telefonickú pomoc s inštaláciou súvisiacej aplikácie,“ uviedla Ondriová.

Ako ďalej povedala, činnosť knižníc PSK sa v čase ich zatvorenia neobmedzuje iba na elektronické knihy. Pripravujú tiež rôzne online podujatia pre deti a rodičov zamerané predovšetkým na podporu čítania a tvorivé dielne.

„Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove sa rozhodla aktivitu Štvornožky ku knihám v období trvania pandémie preniesť aj do online priestoru. Podtatranská knižnica v Poprade ponúka na facebookovej stránke novú aktivitu Facebookové pondelky Poézie, a tiež ukážku tvorby vybraného autora alebo autorky a ponuku titulov, ktoré môžu čitatelia nájsť vo fonde knižnice,“ priblížila Ondriová.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove pripravila v januári pre detských čitateľov dva krátke online rozprávkové príbehy.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou realizuje online prezentáciu, maľovanku a kvíz Spoznajte Šalianskeho Maťka.

V januári Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni pripravila pre širokú verejnosť Túlanie po našom – poznávanie zaujímavých a menej známych miest, pamiatok i osobností regiónu Stará Ľubovňa.

Najvýraznejším virtuálnym podujatím Knižnice Jána Henkela v Levoči bude v poslednom januárovom týždni vyhodnotenie výtvarnej súťaže Môj knižný hrdina a udelenie ceny sympatie širokou verejnosťou.

„Podduklianska knižnica vo Svidníku pri príležitosti 76. výročia oslobodenia mesta Svidník uskutoční v online prostredí vedomostnú súťaž pod názvom Sloboda prišla k nám. V priestoroch Vihorlatskej knižnice v Humennom sa pripravuje výstava kníh Ladislava Grosmana ako aj kníh, v ktorých sa spomína,“ dodala Ondriová.

debata chyba
Viac na túto tému: #literatúra #knihy #knižnica #e-knihy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy