Pandy vo vani? Hasiči s manikúrou? Dobrosaurus bude zbierkou príbehov o dobre

, 24.01.2021 14:00
Smatana Oranzove pandy
Tento dobrý skutok sa udial v Novom Južnom Walese (Austrália). Riaditeľ zoologickej záhrady si zobral k sebe domov červené pandy, aby ich zachránil pred požiarom. Je súčasťou knihy Dobrosaurus Martina Smatanu. Autor:

Ilustrátor a animátor Martin Smatana počas umeleckej karantény vyťahuje pozitívne správy a robí z nich ilustrácie.

Túžba po menej negatívnych správach doviedla oceňovaného ilustrátora a animátora Martina Smatanu k tomu, aby vymyslel svoj projekt Dobrosaurus. Autor animovaného filmu Šarkan, ktorý získal viac ako 40 ocenení z celého sveta, pripravuje knihu, ktorá bude plná dobrých skutkov. „Stalo sa už akýmsi pravidlom, že z masmediálneho priestoru sa na nás prirodzene valí množstvo negatívnych informácií. Človek, ktorý je odkázaný len na správy z médií, postupne nadobúda pocit, že svet sa rúti do záhuby a nič nie je také ako kedysi,“ hovorí rodák zo Žiliny.

„V skutočnosti sa však na svete každý deň udeje aj veľa pozitívnych vecí. Rozhodol som sa preto raz za čas vybrať jednu dobrú správu zo sveta a vyrobiť k nej veselú ilustráciu,“ dodáva animátor.

Nejde iba o správy globálnych rozmerov, ale aj o malé, úsmevné alebo inšpiratívne gestá. Jednou zo správ z projektu Dobrosaurus je príbeh muža v Japonsku, ktorý strávil dva roky sadením tisícov kvetov, aby sa jeho slepá žena mohla nadýchať ich vône. Alebo ako sa 85-ročná babka priznala vnukovi, že nikdy nevidela hory. Odvtedy spoločne precestovali 40 000 km cez 38 štátov a navštívili 29 národných parkov.

Kniha Dobrosaurus prinesie príbeh z amerického...
Kniha Dobrosaurus prinesie príbeh z amerického Utahu, kde požiarnici rozptýlili preľaknuté dievčatko po autonehode tým, že si od nej nechali nalakovať nechty.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Martin Smatana

„Rád by som ľudí povzbudil a ukázal im, že okolo nás sa každý deň deje aj množstvo dobrých vecí, ktoré prispievajú k zlepšeniu nálady a formujú optimistický pohľad na svet,“ hovorí Martin Smatana. „Dúfam, že čitateľ si takúto knižku prelistuje a uvedomí si, že takéto malé skutky môže z času na čas urobiť aj on sám,“ dodáva ilustrátor.

Na projekte Dobrosaurus pracoval počas prvej vlny pandémie dva mesiace aj v žilinskej Novej synagóge vďaka Umeleckej karanténe. Tento program prichýlil umelcov od apríla do júna v žilinských kultúrnych centrách Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie, kde im poskytli pokojné miesto pre tvorbu.

Dobré skutky sa dejú aj na Slovensku! Animátor...
Dobré skutky sa dejú aj na Slovensku! Animátor Martin Smatana, rodák zo Žiliny, nezabudol podchytiť dianie v Žiline, kde zo zatvoreného kníhkupectva počas pandémie rozvážali kníhkupci knižky ku svojim zákazníkom na kolobežkách a bicykloch.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Martin Smatana

„Postupne prešiel s množstvom odpadového textilu, ktorý používa v aktuálnom projekte, všetkými miestnosťami, ktoré boli voľné, robil na balkóne, v kancelárii, aj sklad premenil na ateliér,“ spomínajú na Martina Smatanu ľudia z občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré obe kultúrne centrá prevádzkuje a poskytuje umelecké rezidencie počas celého roka.

Táto príhoda sa udiala na Phillip Island v...
Táto príhoda sa udiala na Phillip Island v Austrálii. 109 - ročný starček uštrikoval vlnené svetríky pre tučniaky postihnuté únikom ropy do oceánu, vďaka ktorým ostala ich koža a srsť naďalej suchá.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Martin Smatana

Ilustrátor vyzýva aj ostatných, aby mu poslali námety na dobré skutky, ktoré sa odohrávajú v ich okolí. Z vybraných vytvorí textilné ilustrácie, ktoré sa stanú súčasťou knihy Dobrosaurus.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Truc sphérique #Nová synagóga Žilina #Martin Smatana #Dobrosaurus #Animátor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku