Google si pripomína slovenskú rómsku spisovateľku

Elena Lacková je jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. Bývalý prezident Schuster jej prepožičal Rad Ľudovíta Štúra III. triedy.

, 22.03.2021 08:53, aktualizované: 12:15
Doodle Elena Lackova Foto:
Dnes Google na svojej domovskej stránke pripomína 100. výročie narodenia Eleny Lackovej, prvej rómskej spisovateľky. Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal oceňovaný český ilustrátor Filip Pošivač.

Spoločnosť Google si dnes sviatočným Doodlom na svojej domovskej stránke pripomína 100. výročie narodenia Eleny Lackovej, prvej rómskej spisovateľky a takisto aj prvej rómskej ženy zo Slovenska a Čiech, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra. Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal oceňovaný český ilustrátor Filip Pošivač.

Elena Lacková je považovaná za najvýznamnejšiu rómsku osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster prepožičaním vysokého štátneho vyznamenania, Radu Ľudovíta Štúra III. triedy.

Zakladateľka rómskej literatúry na Slovensku... Foto: TASR, Pavel Neubauer
Schuster-Lacková Zakladateľka rómskej literatúry na Slovensku Elena Lacková v roku 2001 prevzala z rúk vtedajšieho prezidenta SR Rudolfa Schustera štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy.

Filip Pošivač, český umelec, ktorý stvárnil dnešný Doodle, použil vo výtvarnom spracovaní motív postavy Eleny Lackovej v krajine, v blízkosti ktorejsi rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh. Elena Lacková vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu. Pri tvorbe ilustrácie bola českému výtvarníkovi inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny a teda práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela pani Lackovej.

„Osobnosť Eleny Lackovej ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiorafiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok,“ hovorí Filip Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry.

Diela Eleny Lackovej na výstave Ženy východu v... Foto: TASR, Milan Kapusta
výstava Ženy východu v literatúre Diela Eleny Lackovej na výstave Ženy východu v literatúre v Krajskom múzeu v Prešove v roku 2019.

„Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou pre zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania. V rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nevie prebudiť. Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať k celospoločenským zmenám, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet,“ upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael.

Čo je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovskej stránke vyhľadávača, ktoré Google pravidelne pripravuje pri príležitosti rôznych sviatkov alebo udalostí. Niekedy sa pri kliknutí na obrázok zobrazia zaujímavé informácie k práve oslavovanému výročiu. Túto tradíciu odštartovali skôr náhodou v roku 1999 sami zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin. Odvtedy už stihol Google vytvoriť vyše 2-tisíc unikátnych Doodlov venovaných dôležitým osobnostiam, udalostiam alebo výročiam.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Spolok slovenských spisovateľov #Rómovia