Ľubomír Feldek: Päť rozprávkových hier

11.06.2012 05:00

Kniha prináša päť (dnes už klasických) Feldekových rozprávok Lomidrevo; Dlhý, Široký a Bystrozraký alebo Keď má bača šťastie na zázraky; Popolvár; Tri Prasiatka a Vlk Úžerník a Ľadové zrkadlo.

Juraj Šebesta na prebale knihy píše: "Ľubomír Feldek je jedným z posledných žijúcich klasikov slovenskej literatúry, osobitne poézie, drámy a prekladu, ale aj prózy pre deti a esejistiky.

Ľubomír Feldek: Päť rozprávkových hier
Ľubomír Feldek: Päť rozprávkových hier Autor: Divadelný ústav Bratislava

Ak by som mal v skratke charakterizovať jeho rozsiahle dielo, vyzdvihol by som okrem dobovej aktuálnosti, často zvýraznenej satirickým švihom, nebývalú všestrannosť, hravosť, ľahkosť, humor, bohatú obraznosť, jazykové majstrovstvo čistej slovenčiny, hru s jazykom, ambíciu osloviť zároveň detského i dospelého čitateľa či diváka.

Toto všetko nachádzame aj vo Feldekových rozprávkových hrách, vytvorených v období od deväťdesiatych rokov minulého storočia až po súčasnosť.

Všetky tieto skúsenosti a záľuby sa prirodzene stretli pri písaní rozprávkových hier pre deti, publikovaných v tomto zborníku, ktoré tvoria samostatnú skupinu v rámci Feldekovej dramatickej tvorby. Príznačný pre autora je fakt, že aj v týchto hrách sa inšpiroval rozprávkou len voľne. Hoci sú tieto hry prvotne určené deťom, spôsobom, akým sú napísané, rôznymi narážkami a slovným humorom, vedia osloviť aj dospelých.

Päť rozprávkových hier Ľubomíra Feldeka predstavuje výzvu pre slovenské divadlá, výzvu, ktorú sa istotne oplatí prijať.

Z divadelného hľadiska sú to krehké texty, úspešnosť ich inscenovanej podoby závisí do veľkej miery od invencie divadelníkov. Vždy, keď sa Feldekove texty šťastne stretnú s adekvátnou javiskovou realizáciou, sme a budeme svedkami silných divadelných zážitkov."

Ľubomír Feldek: Päť rozprávkových hier, Divadelný ústav Bratislava

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk