Zomrel izraelský spisovateľ a mierový aktivista Avraham Jehošua, mal 85 rokov

Vo veku 85 rokov zomrel v utorok izraelský spisovateľ a popredný mierový aktivista Avraham Jehošua, známy svojím majstrovstvom hebrejského jazyka. Jeho úmrtie bez zverejnenia ďalších podobností potvrdila nemocnica v Tel Avive, informuje agentúra AP.

14.06.2022 11:56
Jehošua Foto: ,
Izraelský spisovateľ a popredný mierový aktivista Avraham Jehošua na archívnom zábere v roku 2012.
debata

Jehošua sa narodil v roku 1936 v Jeruzaleme. Jeho diela boli preložené do mnohých jazykov a adaptované do filmov, ako aj do divadelných hier. Jeho prvá kniha „Smrť starého muža“ vyšla v roku 1962, jeho najnovšia publikácia – novela s názvom „Tretí chrám“ – vyšla v tomto roku. Medzi jeho ďalšie diela patria „Milenec“, „Oneskorený rozvod“ či „Pán Mani“.

Jehošua bol držiteľom mnohých literárnych cien vrátane Izraelskej ceny za hebrejskú literatúru z roku 1995.

Etgar Keret Čítajte viac Izraelský spisovateľ Etgar Keret: Aj v písaní chcem byť amatér

Okrem svojej literárnej tvorby bol Jehošua popredným predstaviteľom izraelského mierového tábora a spolu s ďalšími spisovateľmi Amosom Ozom a Davidom Grossmanom vyzýval na riešenie konfliktu s Palestínčanmi prostredníctvom rokovaní, ktoré by viedli k vytvoreniu nezávislého palestínskeho štá­tu.

Izraelský prezident Jicchak Herzog ho označil za „jedného z najväčších spisovateľov a rozprávačov štátu Izrael“, ktorého „nezabudnuteľné diela budú sprevádzať celé generácie“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy