Ikariáda 2022: Ktorý slovenský autor predal vlani najviac kníh?

Vydavateľský dom Ikar oceňuje každý rok na slávnostnej Ikariáde. Tentoraz získali najviac ocenení Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Banáš. Ceny si odniesli aj Jozef Karika, youtuber Peter Popluhár, gastroenterológ Ladislav Kužela, Ivona Ďuričová, či in memoriam Andrej Štiavnický.

26.04.2023 12:22
Ikariáda 2022: Jozef Karika, Zuzana... Foto:
Ikariáda 2022: Ocenení Zlatou knihou boli aj zľava Jozef Karika, Zuzana Čižmáriková a Ivona Ďuričová, medzi nimi herec František Kovár.
debata

Ikariádu v bratislavskom hoteli Carlton uvádzal moderátor Roman Juraško a začal citátom slávneho Carla Goldoniho: „Svet je nádherná kniha, ale nemá cenu pre toho, kto nečíta.“ A tak sa celý večer niesol v znamení kníh, čítania, spisovateľov…

Pozrite si video z Ikariády:

„Uplynulý rok bol mimoriadne ťažký z viacerých dôvodov, ale podarilo sa nám dosiahnuť naše ciele. V roku 2022 sme predali viac ako 1,6 milióna kusov kníh v našich šiestich edíciách, čiže Ikar, YOLi, Odeon, Stonožka, Príroda a Ajna,“ povedal na úvod riaditeľ vydavateľského domu Ikar Marek Néma, ktorý zároveň oznámil, že Ikar prijal pod svoje krídla aj vydavateľstvo Slovenský spisovateľ s jeho špičkovými autormi ako sú Agatha Christie, Daniel Silva, Sandra Brown, Mary Baloghová, či slovenskými spisovateľkami Janou Pronskou, Luciou Saskovou alebo Miškou Ries.

Večerom sprevádzala skladateľka, dirigentka, hudobníčka a multitalentovaná umelkyňa Ľubica Čekovská so svojím ansámblom. Zahrala skvelé skladby, ktoré len podčiarkli slávnostnú atmosféru oceňovania. A kto si teda prevzal ocenenia Zlatá a Platinová kniha?

Zlatá kniha (predaj viac ako 15 000 kníh)

 • Táňa Keleová-Vasilková za knihu Olívia
 • Jozef Karika za knihu Hlad
 • Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková za knihu Zdravie bez liekov
 • Ivona Ďuričová a Adrián Macho za knihu Písmenká z abecedy
 • Peter Pítr Popluhár za knihu Ako neprežiť mladosť – príbehy príšerných rozhodnutí.
Ikariáda 2022: Ocenený Platinovou knihou bol...
Na Ikariáde 2022 vystupoval aj herec František...
+4Gastroenterológ Ladislav Kužela a Zuzana...
Táňa Keleová-Vasilková - Olívia Čítajte viac Táňa Keleová-Vasilková - Olívia. Príbeh mladej huslistky od najúspešnejšej slovenskej autorky

Kniha Hlad je zložená zo strašidelných mystery príbehov, čiže nejde o jeden celistvý príbeh. „Je fantastické, že aj takáto odlišnejšia forma zaznamenala taký obrovský úspech,“ priznal Jozef Karika a dodal, že práve pracuje na novom mystery krimi trilery s názvom Hlbina, ktorý je akýmsi prequelom k jeho úspešnej knihe Strach.

„Zdá sa, že Slovákom naozaj záleží na svojom zdraví a pre mňa ako lekára je to tá najkrajšia odmena. Mnoho ľudí nám stále píše, ako významne sa im po prečítaní tejto knihy zlepšil život a čo im to prinieslo," teší sa gastroenterológ Ladislav Kužela.

Platinová kniha (predaj viac ako 25 000 kníh)

 • Táňa Keleová-Vasilková za knihu Skúšky
 • Jozef Banáš za knihu Kód 7 – Koniec zla
 • Jozef Banáš za knihu Som Baťa, dokážem to!
 • Andrej Štiavnický in memoriam za knihu Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode.

Ocenenie za Andreja Štiavnického prevzala manželka Alena Šintálová, ktorá povedala: „Andrej má už doma jednu Platinovú knihu a tri Zlaté knihy, takže toto pribudne do zbierky a bude to naňho taká pekná spomienka.“

recepty pre zdrave, pr, nepouzivat Čítajte viac Vyskúšajte Recepty pre zdravé črevo od gastroenterológa Ladislava Kuželu

Jozef Banáš ako jediný autor získal dve Platinové knihy za predaj viac ako 25 000 výtlačkov. „Som milo prekvapený, lebo som počítal s Baťom, ale Kód 7 potešil. Je to pre mňa to najväčšie ocenenie, lebo to je 25-tisícová porota, ktorá mi dala takéto vysvedčenie. A je to viac ako nejaké literárne ocenenie, pretože kniha je až vtedy napísaná, keď je prečítaná,“ myslí si úspešný autor, ktorý práve pracuje – ako s úsmevom dodal „na ďalšej platinovej knihe" – na príbehu o Aurelovi Stodolovi. Kniha s pracovným názvom Nikdy sa nevzdám by mala vyjsť v máji 2024.

Ocenenie Zlaté pero

Ocenenie Zlaté pero udeľuje literárna kritika, čiže odborná porota v zložení: Dado Nagy, Martin Kasarda, Viera Némethová a Ivana Zacharová. Vyberali z desiatok kníh, napokon sa do prvej päťky dostali tieto:

 • Václav Neuer: Medzi nebom a zemou
 • Beata Balogová: Kornélie
 • Katarína Gulai: Klub divných
 • Anton Hykisch: Bezhlavý čas
 • Martin Kasarda: Dole! Dole!
Hana Lasicová, Slúžka Čítajte viac Hana Lasicová - Slúžka. V novom vydaní k filmu Mariany Čengel Solčanskej

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ikar #Jozef Banáš #Jozef Karika #Ladislav Kužela #Táňa Keleová-Vasilková