Príbehy, ktoré presahujú všetko, čo už o BTS viete. Vyšla kniha o juhokórejskej hudobnej skupine Beyond the Story

BTS zvládli vystúpenie na Grammy s dokonale prepracovanou choreografiou, akoby predvádzali scénu z filmu Mission: Impossible.

12.12.2023 06:00
debata
Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Foto: IKAR
Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS

Keď V hodil svoju kartu a Jung Kook predstieral, že ju chytil v letku, vypukol jasot, ktorý sa stupňoval, keď členovia vychádzali na pódium. Nasledovala tanečná časť, v ktorej sa členovia vyhýbali laserovým lúčom a predvádzali ďalšie triky s kartami. Keď napätie vrcholilo, vyzliekli si saká.

Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS je prvou oficiálnou publikáciou, ktorá vyšla k 10. výročiu BTS. Skupina sa významne zaslúžila o šírenie osvety o témach ako sú sebaúcta či duševné zdravie medzi mladými ľuďmi.

BTS je juhokórejská hudobná skupina, ktorá má sedem členov. Debutovali v roku 2013 s albumom 2 Cool 4 Skool. Pôvodne vznikli ako hip-hopová, skupina, ale momentálne tvorí ich repertoár viacero žánrov vrátane EDM, rocku, R&B a ďalších. Pozornosť a priazeň verejnosti si získali vďaka svojim textom, ktoré sa často témam ako sebaúcta, sociálne problémy, či psychické zdravie. Inšpiráciu nachádzajú v psychológii.

Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Foto: IKAR
Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS

Príbehy, ktoré presahujú všetko, čo už o BTS viete. Prvé oficiálne rozprávanie o členoch BTS a ich dospievaní, ‚The Most Beautiful Moment in Life‘. Napísané počas troch rokov po rozhovoroch s novinárom Myeongseokom Kangom, v ktorých sa BTS podelili o osobné príbehy zo zákulisia ich doterajšej cesty.

Medzi ich celosvetové úspechy patrí ocenenie Najobľúbenejšie duo alebo kapela v kategórií Pop/Rock, Najlepšia skupina a Najlepšie živé vystúpenie na Európskych hudobných cenách MTV 2019. Počas turné Love Yourself World Tour – Love Yourself, Speak Yourself (2019), sa stali prvým umelcom z Ázie a prvým zahraničným umelcom, ktorý vypredal 2 po sebe idúce dni na štadióne Wembley (UK). Stali sa komerčne najpredávanejším umelcom, ktorý hral na štadióne Rose Bowl Stadium (USA).

Spoločne s organizáciou UNICEF sa podieľajú na kampani proti násiliu, ktorá nesie názov Love Yourself. Na konci roku 2018 v rámci tejto kampane mali príhovor na 73. zasadaní Spojených národov. Prezident Južnej Kórey im udelil Ocenenie za kultúrne zásluhy (Order of Cultural Merit) za šírenie kórejskej kultúry a jazyka. Vekovo sú najmladší zo všetkých ocenených v histórií.

Myšlienka „dať hlas tínedžerskej realite prostredníctvom textov“ znela v predstavách skvele, ale niekto ich musel najskôr zložiť. Bang Si-Hyuk sa rozhodol, že skladatelia v skupine – RM, SUGA a j-hope – sa ujmú úloh hlavných textárov už od prvého albumu.

Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Foto: IKAR
Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS

Ako však ukázali rozdiely v názoroch Banga a RM-a, nebolo ľahké vytvoriť texty, ktoré by uspokojili hip-hopovú scénu aj idolový priemysel. Nikoho by neprekvapilo, keby tieto snahy zlyhali. Aj RM priznáva, že akceptovať hudobné smerovanie ich prvého albumu nebolo jednoduché…

Knihu Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS vydal IKAR zistiť viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Ikar #BTS