V Piešťanoch pribudne pamätník prenasledovaným duchovným

Skompletizovať v Piešťanoch pamätné miesto bojovníkom za slobodu a prenasledovaným totalitnými režimami si dalo za cieľ občianske združenie Svetlo nádeje.

02.05.2021 18:00
debata

Pripravilo projekt na umiestnenie pamätníka venovaného trom evanjelickým kňazom. V Pietnej uličke v prostredí mestského parku na bývalom Teplickom cintoríne už stojí pamätník kňazovi Antonovi Srholcovi a židovskému rabínovi Ysachar Schlomo Teichtalovi. Informoval o tom koordinátor projektu Branislav Dolinský.

OZ si v Pietnej uličke chce pripomínať pamiatku Jozefa Bučka, ktorý bol účastníkom protifašistického odboja a zomrel počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore, Alexandra Baricu, ktorý sa zapojil do podpory odboja a v 50. rokoch bol obeťou politických perzekúcií a Štefana Dlháňa.

Ten bol prvým piešťanským evanjelickým a. v. farárom po znovuobnovení cirkevného zboru, v roku 1953 mu odňali štátny súhlas pre kňazské pôsobenie. Pre svoju prácu a prístup k ľuďom doteraz zostáva v povedomí Piešťancov.

Projekt OZ podporil Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom sumou 5 000 eur, podporu dostal aj od mesta Piešťany, a ako doplnil Dolinský, ktorý je súčasným zborovým farárom v Piešťanoch, konala sa aj verejná zbierka. OZ chce dobrovoľnícky upraviť okolie.

debata chyba
Viac na túto tému: #pamätník #Piešťany #duchovní