Postaralo sa o to občianske združenie Tatranský okrášľovací spolok (TOS). Ako uviedol Patrik Kolesár zo združenia, na obnovu využili dotáciu od ministerstva kultúry vo výške viac ako 336-tisíc eur, z vlastných zdrojov investovali 120-tisíc eur. V budove sa nachádza najvyššie položená Galéria Encián, ktorú tak po troch rokoch prestávky otvorili spolu s výstavou Ľubice Skusilovej pod názvom Tvorivé paralely.
Celá rekonštrukcia budovy Encián sa realizovala pod stálym dozorom Pamiatkového úradu SR v rámci projektu Pro Monumenta. „Zrekonštruovali sme aj niekdajšiu jedáleň, v ktorej je v súčasnosti inštalovaná výstava Sedemdesiat rokov lanovky. V starej kuchyni sme spravili nový strop a vymaľovali sme nanovo kaplnku,“ opísal ďalšie práce Kolesár.
Čítajte aj Historický Encián vstáva z popolaSpolok plánuje aj úpravu budovy vo vnútri. „Najbližšia rekonštrukcia sa bude týkať sietí, chceme komplet spraviť celú elektrinu, vodu a vykurovanie. Zároveň chcem upraviť štvrté poschodie tak, aby tam vznikli ubytovacie kapacity pre umelcov, ktorí sem budú chodiť na plenéry. Vzniknúť by tam mal kultúrny stánok pre divadelníkov, hudobníkov a tvorivé dielne,“ vysvetlil Kolesár. Na ďalšie práce bude podľa jeho slov potrebných takmer 1,2 milióna eur. Spolok sa bude uchádzať o dotácie z Ministerstva kultúry SR.
Národná kultúrna pamiatka budova Encián na Skalnatom plese (1 751 m n.m.) bola postavená podľa projektov významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča v rokoch 1936–1937. V minulosti slúžila ako horná stanica visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice a dodnes je aj údolnou stanicou lanovky na Lomnický štít. TOS má budovu v nájme od spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), a.s., na dvadsať rokov. Spolok budovu sprístupnil širokej verejnosti vďaka dobrovoľníkom z celého Slovenska a od leta 2013 je budova Enciánu využívaná aj ako najvyššie položená galéria na Slovensku. Nachádza sa tam tiež čitáreň Alfreda Grosza, kaviareň, kaplnka a Dom hostí Tatranského okrášľovacieho spolku.