Odstránia sochu komunistického funkcionára Mareka Čulena?

Bratislavské Staré Mesto žiada hlavné mesto, aby odstránilo sochu Mareka Čulena v nadživotnej veľkosti z parku pri Leškovej ulici pred Úradom vlády SR.

29.09.2021 13:00
Marek Čulen - socha Foto:
Socha Mareka Čulena pred sídlom vlády v Bratislave.
debata (12)

Nesúhlasí s tým, aby pamätník zakladateľa komunistickej strany a zločineckej organizácie stál naďalej na verejnom priestranstve. Nepovažuje ho za pripomienku historickej doby, ale temné miesto našej pamäti. Návrh na odstránenie sochy schválili v utorok miestni poslanci.

„Pomníky sú dokumenty doby, ale aj medzi nimi existujú rozdiely. Socha 30 rokov po opustení totality nie je na mieste. Socha zakladateľa zločineckej organizácie by nemala stáť nikde, nielen niekoľko metrov od úradu vlády demokratickej krajiny,“ poznamenal poslanec Peter Osuský.

Felix Dzeržinskij Čítajte viac V Rusku odhalili pamätníky Dzeržinskému, jednému zo strojcov boľševického teroru

Súhlasí s ním aj poslanec Martin Gajdoš. Je presvedčený, že pamätníky velebiace osobnosti fašistického a komunistického režimu ako nedemokratických režimov nemajú na verejných priestranstvách čo hľadať. „Mali sme sa s tým vyrovnať hneď po roku 1989,“ zdôraznil.

Poslanec Matej Vagač však upozornil, že v tomto prípade nesie pomník štatút vojnového hrobu a nebude jednoduché ho odstrániť len preto, lebo sa niekomu nepáči. Poukázal na zákon o vojnových hroboch.

„Že sa nám to nepáči, je málo na jeho odstránenie,“ podotkol Vagač s tým, že na odstránenie sochy bude treba súhlas ministerstva vnútra, nemôže to urobiť samo mesto ako vlastník pomníka i parčíka.

Poslanec Osuský nato vyhlásil, že nemá problém interpelovať ministra na Hodine otázok v parlamente.

Robert E. Lee Čítajte viac Hrdinovia alebo otrokári? Američanov rozdeľuje názor na sporné pamätníky

Marek Čulen bol jedným zo zakladateľov komunistického hnutia, oddaný boľševik. Po vojne a komunistickom prevrate v roku 1948 sa dostal do najvyšších orgánov komunistickej strany, bol povereníkom poľnohospodárstva SNR v 50. rokoch a nesie zodpovednosť za osudy desaťtisícov občanov-roľníkov počas násilnej kolektivizácie.

Čulenov bronzový pomník odhalili v parčíku nad Námestím slobody (vtedajšie Gottwaldovo námestie) v Bratislave v roku 1978. Sochy mal aj v Brodskom a v Senici, ale tie po roku 1989 odstránili.

Už pred 15 rokmi vznikla petícia občanov, aby sochu vhodnú na umiestnenie do budúceho Múzea zločinov komunizmu z tohto priestoru odstránili, zatiaľ uložením do depozitára. Doteraz sa tak nestalo.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #sochy #socializmus #socha #komunista #totalita #Marek Čulen