Tina Diosi: Kiná sú slabé, treba chodiť na festivaly

Režisérka a producentka Tina Diosi v júli absolvovala kinopremiéru svojho dokumentárneho filmu o básnikovi a textárovi Jozefovi Urbanovi Malý zúrivý Robinson. Napriek tomu, že je jej leto aj naďalej prevažne pracovné, dúfa, že sa jej od povinností podarí aspoň na chvíľu odtrhnúť a vycestovať niekam do zahraničia, kde by si napríklad rada pozrela aj nejakú výstavu.

16.08.2011 07:00
Tina Diosi Foto:
Tina Diosi
debata

Tina Diosi sa plánuje počas leta ponoriť aj do kníh, na pláne má prečítať knihu rozhovorov s americkým nezávislým filmárom Jimom Jarmushom Rozhovory 1980–2000 a titul Hořká stopa českej autorky Kateřiny Janouchovej. Ako svoj tip však ponúka aj literatúru faktu, napríklad zaujímavé a originálne čítanie o ekonomike, trhu a jeho ošiaľoch Freakonomics, alebo Čínsku štúdiu, ktorá sumarizuje najrozsiahlejší dietologický výskum vzťahov medzi životným štýlom, stravovacími návykmi a ochoreniami.

Ako vyplýva už z jej profesie, najviac Tinu Diosi vždy upúta dobrý film. V ponukách domácich kín si však veľmi vybrať nevie. „Vždy ma znova prekvapuje, aká malá ponuka je v kinách na Slovensku a aké komerčné americké produkcie tam máme na výber. Na svete a obzvlášť v Európe sú stovky nových úžasných filmov, ktoré má človek možnosť zhliadnuť na festivaloch, či už sú to hrané, alebo celovečerné dokumentárne filmy. Ponuka je nádherná a duša pri tom spieva. Bohužiaľ do slovenských kín sa dostane len máločo,“ vraví režisérka. Ako alternatívu ponúka návštevu filmových klubov a filmových festivalov.

Navštíviť podľa nej treba každý festival, ktorý sa ešte dá stihnúť, do pozornosti dáva napríklad práve v týchto dňoch prebiehajúci filmový seminár Štyri živly v Banskej Štiavnici. „To sú momentky z leta, na ktoré sa nezabúda,“ pripomína a už teraz sa teší na septembrový Cinematic v Piešťanoch. Z konkrétnych titulov ju najviac zaujali tri. Novinka Wima Wendersa Pina, ktorá je 3D portrétom slávnej nemeckej choreografky, snímka Akiho Kaurismakiho Le Havre a minuloročný film Toma Tykwera Tri.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba