Výtvarníci Danubianu podporia, ale trvajú na novej kunsthalle

Slovenská výtvarná obec sa urýchlene pripravuje na stretnutie s ministrom kultúry Danielom Krajcerom, ktoré je ohlásené na pondelok 16. januára a má sa týkať projektu Danubiana.

15.01.2012 15:00
Na prízemí Domu umenia na Námestí SNP sa... Foto:
Ilustračné foto
debata

Jej väčšia časť sa usiluje zjednotiť v požiadavkách, ktoré chce ministrovi predostrieť. Zástupcovia Slovenskej výtvarnej únie, Spolku výtvarníkov Slovenska, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov, Umeleckej besedy slovenskej , Asociácie teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku a Združenia historikov moderného výtvarného umenia vo štvrtok zverejnili spoločné stanovisko, v ktorom vyjadrujú podporu projektu Danubiane – Slovenskému centru vizuálnych umení.

Rozšírenie výstavných priestorov súčasnej Danubiany podľa ich mienky umožní vytvoriť trvalú expozíciu slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia až po súčasnosť. Zároveň zdôrazňujú, že ich podpora Danubiany nie je zameraná proti vytvoreniu novej inštitúcie typu kunsthalle.

No len v tomto sú zajedno s iniciátormi alternatívnej Výzvy na odvolanie ministra kultúry z 5. januára tohto roku. Tí totiž okrem vzniku novej kunsthalle – konkrétne v priestoroch Domu umenia na Námestí SNP v Bratislave – žiadajú aj zastavenie financovania Danubiany. K ich výzve sa okrem iných pripojili aj pedagógovia z Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.

debata chyba
Flowers