Stĺpček: Noc literatúry. Súmrak čitateľov

V stredu na celom Slovensku už šiesty raz prebehla akcia s mierne temným názvom Noc literatúry. Nešlo našťastie o žiadne pálenie kníh ani vešanie spisovateľov.

21.05.2012 08:00
Agda Bavi Pain Foto:
Agda Bavi Pain
debata

Čítalo sa z diel prevažne zahraničných autorov, medzi ktorými sa, zrejme nedopatrením, ocitol aj taký výrastok ako ja. Moje poďakovanie patrí skvelým ľuďom. Noc to mohla byť aj dlhšia. Lebo ten nový deň, čo vraj svitol knihám na Slovensku, ten ma nijako neoslňuje. Po desaťročiach ignorancie je kniha vo svetle reflektorov a celé to divadlo okolo, to patrí skôr do cirkusu.

Nevšímavosť pokračuje ďalej, minimálne voči zaujímavým domácim dielam, skôr sa sústreďuje pozornosť na čísla predajnosti, aké azda nie sú reálne ani v dvojnásobne väčšom a niekoľkonásobne sčítanejšom Česku. Kríza zrazu donútila znížiť sa k mizernému biznisu, akým sú knihy, dokonca aj také hviezdy, ktoré sa z literatúry iba uchechtávali. Teraz sa zleteli zo všetkých strán a cez styky rozpredávajú v hypermarketových kníhkupectvách vo veľkom brak a paberky, ktoré za veľa naozaj nestoja.

Z ceny knihy si ukrajujú takmer polovicu megalomanské distribučné spoločnosti, a tak vydavateľovi s autorom zostávajú ohlodané zvyšky. Kto vie počítať, ľahko si zráta, že z toho by nijaký spisovateľ nevyžil ani pri desaťtisícových nákladoch. Literatúra teda našťastie zostáva v rukách tých, ktorí si ju môžu dovoliť. Či už sú to znudené paničky podnikateľov alebo autistickí fantasymagorovia, najdôležitejšie je, že to stále baví tých naozaj povolaných. Ich knihy nebývajú na roztrhanie. O to dlhšie vždy vydržia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba