Mediálny výbor odobril návrh zákona o publikáciách i zvýšenia príspevku MS

Doterajšie inštitúty práva na opravu a odpoveď má nahradiť právo na vyjadrenie. Po novom sa má týkať aj spravodajských webov, ktoré sa zaradia k periodickým publikáciám. Tak ako ostatné budú musieť v novej právnej úprave tiež priznať väčších investorov alebo darcov. Vyplýva to z návrhu zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, ktorí v utorok odsúhlasili a na schválenie v pléne Národnej rady SR odporučili členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

26.04.2022 13:00
parlament NR SR narodna rada Foto: ,
NR SR.
debata

Podľa navrhovaného zákona je predmetom práva na vyjadrenie nepravdivé alebo neúplné skutkové tvrdenie o konkrétnej fyzickej alebo právnickej osobe. Oproti doterajšej právnej úprave sa vypustila možnosť uplatnenia inštitútu voči pravdu skresľujúcemu skutkovému tvrdeniu.

Vydavatelia periodickej publikácie vrátane spravodajských webov budú mať podľa návrhu zákona povinnosť zverejniť zoznam investorov alebo darcov, ktorých finančné plnenie voči vydavateľovi periodickej tlače alebo prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu presiahlo v kalendárnom roku určitú čiastku. Predkladatelia zákona navrhovali čiastku 1200 eur, mediálny výbor podľa schváleného uznesenia navrhol zvýšiť tento limit na 2000 eur.

Právna úprava tiež rieši systém povinných výtlačkov, ktorých nahrádza slovom deponát, zriaďuje aj register v oblasti médií a audiovízie, ktorý má viesť ministerstvo s cieľom umožniť verejnosti ucelený a prehľadný prístup k aktuálnym informáciám o poskytovateľoch, službách a produktoch v oblasti médií a audiovízie.

Členovia mediálneho výboru odporučili na schválenie aj novelizáciu zákona o Matici slovenskej, ktorá predpokladá zvýšenie ročnej alokácie pre národnú kultúrno-osvetovú inštitúciu z aktuálnych 1.344.600 na 1.500.000 eur.

Zvýšenie vysvetľujú predkladatelia finančnou poddimenzovanosťou organizácie, ktorá má negatívny dosah aj na činnosť odborných vedeckých pracovísk. Pripomínajú, že štátna dotácia sa dlhé roky nevalorizovala.

debata chyba
Viac na túto tému: #médiá #mediálny výbor
Flowers