Petržalka obnovila Holubicu mieru, jeden zo svojich monumentov

Bratislavská Petržalka obnovila jeden zo svojich najznámejších monumentov, 18-metrovú oceľovú plastiku Holubica mieru na križovatke Dolnozemskej a Betliarskej ulice. Lešenie by mali odstrániť na budúci týždeň. Snahou mestskej časti zároveň je, aby sa socha dostala do jej majetku, podľa zistení samosprávy totiž nepatrí nikomu.

17.06.2022 13:00
debata

„Teší nás, že sa nám po dlhých rokoch podarilo na obnovu sochy získať potrebné finančné prostriedky, vo veľmi krátkom čase zabezpečiť potrebných odborníkov a rekonštrukciu aj zrealizovať,“ uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Na soche podľa nej nezistili žiadne poškodenia väčšieho rozsahu, narušená nebola ani jej statika. Celú jej plochu zvonka i zvnútra obrúsili takzvaným kartáčovaním, aby nová farba lepšie priľnula k povrchu. Očistili a ošetrili aj jej zhrdzavené plochy.

Práce vyšli na približne 23 000 eur, z čoho 7 000 eur predstavuje dotácia Bratislavského kraja, zvyšok financovala mestská časť zo svojho rozpočtu cez poslanecké priority.

„Odozva od obyvateľov i návštevníkov je prevažne pozitívna. Mnohí oceňujú, že sa postupne čoraz viac investuje aj do obnovy kultúrnych pamiatok v katastri našej samosprávy, ktorých nemáme v Petržalke až tak veľa,“ poznamenala Halašková.

Bratislava, mesto, pohlad, osobny pristav, lode, nabrezie, zeleň Čítajte viac Do zoznamu bratislavských pamätihodností pribudlo 23 objektov

Samospráva deklaruje, že jej prioritou je, aby sa socha dostala priamo do majetku mestskej časti. Ubezpečuje, že všetky potrebné kroky podnikne čo najskôr, hoci si uvedomuje, že riešenie nevyrovnaných majetkovoprávnych vzťahov býva zväčša „behom na dlhé trate“.

Mestská časť zároveň plánuje aj v budúcnosti sochu nasvietiť, ako to urobila nedávno v rámci solidarity s Ukrajinou. Aktuálne svieti na zeleno, teda vo farbe samosprávy, ktorá avizuje blížiace sa podujatie Dni Petržalky 2022.

„V budúcnosti Holubicu mieru radi osvetlíme aj inými farbami podľa vhodnej príležitosti alebo aktuálnych udalostí, v snahe prejaviť vďaku, podporu, upozorniť na spoločenský problém alebo pripomenúť dôležité udalosti nielen z našich dejín,“ doplnila Halašková.

Kovová monumentálna plastika s názvom Holubica mieru vznikla v roku 1984 v dielni akademického sochára Karola Lacka. Obstarávateľom sochárskeho diela bola Výstavba hlavného mesta SSR Bratislava. Oceľová konštrukcia stála vtedajších 153 880 korún. Vlani ju zaradili medzi pamätihodnosti hlavného mesta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Petržalka #pamätihodnosti #holubica mieru #monument
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy