Konečne sa dočkala uznania? Mária Terézia bude mať v Bratislave alej

Chodník a stromoradie na Palackého ulici v bratislavskom Starom Meste dostanú lokálne pomenovanie Alej Márie Terézie. Rozhodli o tom v utorok miestni poslanci.

29.06.2022 12:05
Mária Terézia, portrét Foto:
Podobizeň Márie Terézie z roku 1742.
debata

„Nejde však o označenie v zmysle pomenovania verejného priestoru. Je to niečo na úrovni Puškinových schodov. Nemajú súpisné číslo, ale všetci vieme, kde sú,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Aj takýmto spôsobom sa mestská časť snaží pripomenúť si túto významnú panovníčku, ktorá sa okrem iného zasadila o rozvoj mesta i vzdelávanie. Školu sídliacu na Palackého ulici napríklad v minulosti niekoľkokrát navštívila, podľa zachovaných záznamov sa zúčastnila aj na maturite a ohodnotila úroveň školstva.

Mária Terézia s rodinou Čítajte viac Vašou úlohou je otehotnieť, radila Mária Terézia dcére

Mestská časť tým reaguje aj na petíciu obyvateľov, ktorí si panovníčku chceli pripomenúť pomenovaním verejného priestranstva. Návrh, aby sa časť územia Eugena Suchoňa a Palackého ulice premenovala na Námestie Márie Terézie, síce staromestskí miestni poslanci odobrili, v bratislavskom mestskom zastupiteľstve však dostatočnú podporu nenašiel.

Bratislava ako hlavné mesto nemá zatiaľ žiadny verejný priestor, ktorý by bol pomenovaný po Márii Terézii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #samospráva #Mária Terézia