Slovenský úspech v NASA! Záber "supersplnu" nad Ľubovnianskym hradom si vybrali za snímku dňa

Fotografiu tzv. supersplnu za Ľubovnianskym hradom, ktorú 13. júla tohto roku zachytil český astronóm a fotograf Petr Horálek, zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ako svoju prestížnu astronomickú snímku dňa.

15.07.2022 13:15
spln, Ľubovniansky hrad Foto:
"Superspln" Mesiaca za Ľubovnianskym hradom, ktorý zachytil český astronóm a fotograf Petr Horálek, si NASA vybrala za snímku dňa.
debata (4)

„Naposledy bolo Slovensko v NASA vlani v auguste, keď publikovali obrázok Perseus a stratené meteory od Tomáša Slovinského a mňa. Rád som teda opäť reprezentoval Slovensko touto cestou,“ uviedol Horálek.

V stredu (13. júla) sa mu podarilo zachytiť „superspln“ z miesta nad obcou Jarabina, odkiaľ vychádzal Mesiac priamo za Ľubovnianskym hradom, ktorý bol vzdialený od miesta pozorovania asi tri kilometre. Konkrétne to bolo o 21.14 h. Horálek objasnil, že fotografia si vyžadovala veľmi precízne plánovanie.

„Miesto som určil s presnosťou na metre. Na snímke je tiež vidieť, že v hornej časti Mesiaca, fragment medzi mrakmi, je tzv. zelený okraj alebo zelený záblesk. Vplyvom tzv. atmosférickej refrakcie sa prvá ‚kvapôčka‘ mesačného svitu objavila v jasnej zelenej farbe – najkratšia vlnová dĺžka, ktorá môže za čistého vzduchu preniknúť atmosférou až k pozorovateľovi,“ objasnil autor úspešnej fotografie.

2020 07 09-29 NEOWISE Tatry SL Final 1500px Čítajte viac Slovák a Čech vytvorili unikátnu snímku kométy Neowise. Ocenili ju NASA aj BBC

Snímka vznikla na teleobjektív s ohniskom 1,1 metra zo statívu. Je to podľa Horáleka dosť šťastný záber, o pár minút neskôr sa v smere nad hradom a k Mesiacu totiž úplne zatiahlo.

To, že záber zverejnili ako astronomickú snímku dňa NASA, veľmi pozitívne vníma i riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. S autorom sa už aj dohodli, získali autorské práva a fotografiu budú používať na propagačné účely.

„Videli sme reakcie aj na sociálnych sieťach, kde bol tento záber top, čo sa týka sledovanosti a lajkov. My máme celú kolekciu snímok, ktoré používame na propagáciu, a tento záber zaradíme medzi jeden z najdôležitejších, pretože sa naozaj vydaril,“ skonštatoval Mikulík.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #NASA #fotografia #fotograf #Ľubovniansky hrad #superspln #spln Mesiaca #Petr Horálek