Múzeum ukrajinskej kultúry pripravilo počas leta viaceré podujatia

Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry (SNM - MUK) vo Svidníku pripravilo počas leta pre verejnosť viaceré podujatia. Okrem výstav sa spolupodieľa i na príprave 68. ročníka Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska.

19.07.2022 18:00
debata

Po Národnej rade a medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec je SNM – MUK vo Svidníku tretím miestom na Slovensku, kde inštalovali fotovýstavu veľvyslanectva Ukrajiny v SR s názvom Zločin, ktorý sa nedá odpustiť a zamlčať.

„Návštevníci sa majú možnosť stretnúť s ťažkou realitou na Ukrajine prostredníctvom fotografií reportérov, ktorí riskujú svoje životy, dokumentujú ruské vojnové zločiny a tragédiu ukrajinského ľudu,“ uviedla kultúrno-propagačná manažérka múzea Ľudmila Ražina a doplnila, že výstava nie je vhodná pre slabšie povahy.

V areáli amfiteátra vo Svidníku sa v dňoch 29. – 31. júla uskutoční 68. ročník Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska.

Štefan Štec Čítajte viac Štefan Štec: Kto sa hanbí za pôvod, hanbí sa aj za rodičov

„Je to najstarší folklórny festival na Slovensku. V programe sa prezentujú ľudové tradície a kultúra pôvodného etnika na severovýchode Slovenska za účasti množstva ľudových folklórnych súborov zo Slovenska aj zo zahraničia. Jedným zo spoluorganizátorov slávností je SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry,“ povedala Ražina.

Program festivalu zverejnili na sociálnej sieti. V piatok 29. júla sprístupnia v priestoroch múzea na Centrálnej ulici výstavu fotografií Ladislava Cupera s názvom Fotografie a makrofotografie. Hlavným objektom jeho fotografického záujmu je krajina a jej rozmanité podoby v opakujúcich sa ročných obdobiach. Rovnako sú to aj mestá, existujúce, ale aj zaniknuté dediny, stredoveké hrady a ostatky tradičnej dedinskej architektúry.

„Zaujali ho aj pestrofarebné kroje a životným optimizmom naplnené folklórne slávnosti Rusínov – Ukrajincov Slovenska a ich najcharakteris­tickejší kultúrny prvok – drevené chrámy východného obradu,“ doplnila Ražina.

Záujemcovia môžu nielen počas festivalu, ale i počas letnej sezóny navštíviť národopisnú expozíciu v prírode – skanzen SNM – MUK, ako aj umelecko-historickú expozíciu – Galériu Dezidera Millyho SNM.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské národné múzeum #Ukrajinci na Slovensku #Rusíni
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy