V Bratislave postavia pamätník obetiam covidu

Výtvarno-architektonickú súťaž na návrh centrálneho pamätníka obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku, ktorý má vzniknúť pri bratislavskej Nemocnici Ružinov, už vyhlásili. Výtvarníci či architekti sa môžu prihlasovať do 11. novembra.

11.08.2022 17:00
Univerzitná nemocnica / Ružinov / Foto: ,
Pamätník obetiam ochorenia COVID-19 by mali postaviť pri ružinovskej nemocnici v Bratislave.
debata (5)

Výsledky súťaže majú byť známe v decembri. Maximálne náklady na realizáciu pamätníka stanovili na 160-tisíc eur bez DPH, stavebné práce sa majú financovať z darov.

„Pamätník nemá byť monumentom, ku ktorému sa raz ročne položia vence. Ale dielo, ktoré komunikuje a má ambíciu prelomiť konvenčné spracovanie tragickej udalosti, akou je pandémia, ktorá naďalej trvá. Súťaž do procesu vždy vnáša aj dôležitú odbornú a spoločenskú diskusiu,“ konštatuje Marek Harčarík, riaditeľ sekcie súťaží Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorý zastrešuje súťaž spolu s hlavným mestom a občianskym združením Skutočné obete zastupujúcim pozostalých.

Veľkosť ani materiál, z ktorého dielo vyrobia, nie sú striktne určené, predpokladá sa však použitie odolných a trvácnych materiálov. Pri návrhu bude treba zohľadniť napríklad rôzne typy návštevníkov, ako aj sprievodné či spomienkové akcie.

Striktne určené nie je ani presné miesto, kde má pamätník stáť – môže to byť kdekoľvek v rámci riešeného územia. Okolie miestneho jazera, známeho ako Rohlík, zároveň čaká revitalizácia.

UNB / Nemocnica / Ružinov / Čítajte viac V Bratislave pri Rohlíku vznikne pamätník obetí covidu

„Slovensko je jedna z najviac zasiahnutých krajín v Európskej únii. Je úlohou pre našu spoločnosť sa s touto bezprecedentnou tragédiou primerane vyrovnať. Pamätník obetiam pandémie nie je len prejavom úcty, ale aj mementom mnohých zlyhaní. Nikdy nesmieme zabudnúť,“ podotýka Lenka Straková zo združenia.

Má tiež symbolizovať nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska v záchrane životov pacientov aj pred novým koronavírusom. Súťaž má byť vo formáte „design & build“, čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj samotnú realizáciu diela vrátane dokumentácie a povolenia.

Lipa ako spomienka na obete choroby COVID-19 Čítajte viac Obete pandémie majú živý pamätník - lipu

Náklady môžu dosiahnuť maximálne 160-tisíc eur bez DPH. Realizácia pamätníka bude financovaná formou darov a príspevkov prostredníctvom transparentného účtu. V mnohých krajinách sa takéto pamätníky už stavajú.

Video
Centrálny pamätník pre obete pandémie bude stáť v blízkosti Nemocnice Ružinov a jazera Rohlík.
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #pamätník #Pomník #Ružinovská nemocnica #pandémia #koronavírus #Covid-19