Zvedavci si môžu pozrieť pozlátenú sochu Archanjela Michala

Zreštaurovanú pozlátenú sochu Archanjela Michala si môže verejnosť pozrieť na nádvorí Starej radnice v Bratislave. Túto príležitosť majú obyvatelia i návštevníci hlavného mesta do nedele (2. októbra), keď plastiku opäť osadia na vrchol Michalskej veže.

28.09.2022 18:00
archanjel Michal Foto: ,
Archanjel Michal
debata

Súsošie Archanjela Michala, bojujúceho s drakom, sňali z veže pre jej generálnu rekonštrukciu minulý rok. Odvtedy socha prešla odborným výskumom a reštaurovaním, poslednú fázu prác ukončili minulý týždeň. Zlátenie sochy mali možnosť vidieť záujemcovia priamo na nádvorí Apponyiho paláca.

„Príďte sa pozrieť na pozlátenú plastiku Archanjela Michala na nádvorie Starej radnice. Máte výnimočnú príležitosť vidieť detaily sochy zblízka, kým Archanjela Michala opäť vyložia naspäť na Michalskú vežu,“ pozýva Múzeum mesta Bratislavy.

Archanjel Michal

Pozrite si cestu Archanjela Michala z Michalskej veže.

Fotogaléria
Sochu Archanjela Michala sňali z Michalskej veže.
Manipulácia so vzácnou sochou musí byť pod...
+3Zabalenú sochu na zemi opatrne odhalili.

Do útrob sochy zároveň vložia novú časovú schránku s odkazom pre ďalšie generácie. Okrem niektorých pôvodných dokumentov do nej vložili na základe výsledkov verejného hlasovania sklenené kapsuly so semenami stromov, vzorku pôdy či med.

Archanjel Michal Čítajte viac Z Michalskej veže odvezú sochu sv. Michala Archanjela. Čaká ju obnova

Súčasťou časovej schránky sú aj dve básne od autorov Mily Haugovej a Ivana Štrpku, listina MMB a listina so zoznamom poslancov Mestského zastupiteľstva a Mestskej rady Bratislavy v rokoch 2018 až 2022. Tiež medená tabuľka s menami ľudí, ktorí sú zodpovední za rekonštrukciu Michalskej veže.

Michalská veža podstupuje v súčasnosti generálnu opravu, prihliada sa na jej pôvodnú barokovú podobu, ktorú získala prestavbou v roku 1758. S ukončením rekonštrukčných prác sa počíta do konca roka 2022. Michalská veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #socha #Múzeum mesta Bratislavy #Michalská veža #Archanjel Michal
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy