V Düsseldorfe otvoria múzeum venované Robertovi a Clare Schumannovcom

V Düsseldorfe na budúci rok otvoria múzeum venované hudobnému skladateľovi Robertovi Schumannovi a jeho manželke Clare. Oznámilo to vedenie tohto západonemeckého mesta.

01.11.2022 18:00
Robert Schumann Foto:
Hudobný skladateľ Robert Schumann na snímke z roku 1839.
debata

Múzeum umiestnia v bývalom dome tohto manželského páru, ktorý v súčasnosti renovujú. Robert Schumann a jeho manželka Clara, ktorá bola známa klaviristka, žili v predmetnom dome v Düsseldorfe v rokoch 1852 až 1855.

Schumann v tomto meste vytvoril takmer jednu tretinu svojich hudobných diel. Medzi exponátmi by mali byť rukopisy hudobnej tvorby, listy manželov, Clarino oblečenie a ďalšie osobné predmety tohto páru.

Otvorenie múzea bude stáť celkovo 6,6 milióna eur, z čoho takmer 1,3 milióna prispeli občania a nadácie.

Johannes Czernin Čítajte viac Jediné oratórium Roberta Schumanna Raj a Peri zaznie v bratislavskej Redute

Robert Schumann sa narodil v roku 1810 v Sasku. Zložil najmenej 183 piesní, štyri symfónie a viacero koncertov, takisto piesňové cykly, napríklad známy cyklus 21 krátkych hudobných diel Karneval. Mnohé diela napísal pre deti, napríklad Album pre mládež alebo Detské scény so známou skladbičkou Snenie.

Schumann trpiaci pravdepodobne maniodepresívnou psychózou skočil 25. februára 1854 do Rýna. Lodníci ho zachránili a 4. marca ho na vlastnú žiadosť previezli na psychiatrickú kliniku v Endenichu pri Bonne.

Tam sa v utrpení skončil jeho život 29. júla 1856. Clara Schumannová, narodená v roku 1819, manžela prežila o 40 rokov a zomrela v máji 1896.

debata chyba
Viac na túto tému: #výstava #múzeum #Dusseldorf #hudobníci #Robert Schumann