Vlci zavýjali vo výške 2 634 metrov. Na Lomnickom štíte ich vytesali do ľadu

Medzinárodné majstrovstvá ľadových sochárov sa po dvoch rokoch vracajú do Vysokých Tatier. Na Hrebienku sa počas víkendu (21. a 22. januára) koná už 9. ročník tradičného podujatia Tatry Ice Master. Akousi pozvánkou na podujatie býva vyrezanie dvoch sôch na najvyššie obývanom mieste na Slovensku. V piatok tak nemeckí súťažiaci na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2 634 metrov vytesali z ľadu dvoch vlkov.

21.01.2023 16:00
Tatry Ice Master, ľadová socha Foto: ,
Nemecký umelec pózuje so sochou zavýjajúceho vlka, ktorú vytvoril na Lomnickom štíte.
debata

Riaditeľ festivalu Lukáš Brodanský uviedol, že symbolizujú tatranskú prírodu. Počas dvoch dní ľadoví sochári z desiatich krajín premenia ľadové kocky na 35 umeleckých diel.

„Šikovní sochári a umelci budú mať k dispozícii 50 ton ľadu. V sobotu je témou súťaže žena ako symbol života a v nedeľu to bude sci-fi,“ priblíži Brodanský. Dodal, že najlepšie sochy vyberie trojčlenná porota, ktorú povedie sochár Adam Bakoš. Ten je dlhoročným tvorcom Tatranského ľadového dómu na Hrebienku.

sneh, ľadové sochy, festival snehu, Krasnojarsk, Rusko, Čítajte viac Umelci z celého sveta predstavili svoje ľadové sochy v ruskom Krasnojarsku

Ľadové sochy, ktoré počas dňa umelci vytvoria, budú od zotmenia vysvietené. "Tým sa umocní dizajn a krása jednotlivých sôch. Jednu časť budú ľadoví rezbári vytvárať v priestore popri budove lanovky a druhá bude umiestnená v druhej kupole vedľa Tatranského ľadového dómu.

Sochy umiestnené v kupole Galérie ľadových majstrov bude môcť verejnosť navštíviť až do skončenia zimnej sezóny, resp. do konca apríla," upozornil riaditeľ festivalu s tým, že druhú časť sôch ponechajú na otvorenom priestranstve až dovtedy, kým sa vplyvom tepla neroztopia.

Nemecký sochár vyrezáva z ľadu jedného z dvoch... Foto: TASR, Adriána Antošková
Tatry Ice Master, ľadová socha Nemecký sochár vyrezáva z ľadu jedného z dvoch zavýjajúcich vlkov na najvyššie obývanom mieste na Slovensku v rámci Medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov Tatry Ice Master.

Do hlasovania o najlepší súťažný tím sa môže zapojiť aj verejnosť. Na medzinárodných majstrovstvách sa zúčastnia zástupcovia zo Slovenska, Česka, Holandska, Litvy, Fínska, Veľkej Británie, Mongolska, Maďarska, Poľska a Nemecka.

„Práve zástupcovia Mongolska, ako najvzdialenejšej krajiny, mali pôvodne vytesať sochy na Lomnickom štíte, uviazli, žiaľ, v Alpách,“ dodal Brodanský s tým, že podujatie bude sprevádzať aj bohatý sprievodný program s hrami a súťažami.

debata chyba
Viac na túto tému: #sochy #Vysoké Tatry #ľadové sochy #sochári #Tatry Ice Master
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy