Stĺpček: Rana do čierneho

Kde by sme boli bez našich Rómov, nechcem si ani predstaviť. Keby nebolo polorozpadnutých osád plných nevzdelaných bedárov, najskôr by prišiel na rad niekto iný. Koloseum štátu si žiada obete hlavne v ťažkých časoch a nechce pritom prísť ani o tú trošku zábavy. Keby nebolo Rómov, možno by sa na ich nemilom mieste ocitli Maďari, možno novinári, herci, a umelci vôbec, načo rozlišovať. „Strieľajte všetkých, Boh si ich už potriedi!“ navrhol by hrdina zo šťavnatého béčkového príbehu.

16.10.2012 08:00
debata (1)

Niet pochýb, že jedným z producentov tejto nechutnej story je napätie vystupňované krízou a prehlbujúcou sa chudobou spoločnosti. No namiesto toho, aby davy vyjadrili svoj hnev proti tým, čo majú v rukách moc a sú za súčasnú situáciu zodpovední, obracajú ho nezmyselne práve proti tým bezmocným. A mocní zrazu ochotne načúvajú masám, aby si sami chránili kožu, pričom stoja v prvých líniách s nabrúsenými hrotmi myšlienok a téz.

Rómovia sú nepochybne najchudobnejšou vrstvou spoločnosti, navyše pomerne ľahko rozpoznateľnou od väčšiny obyvateľov aj bez označovania hviezdou. Jasný cieľ, dobre zamieriteľný aj z niekoľkých kilometrov. A tak boj s chudobou po slovensky nadobúda svoje rázovité špecifiká, už len tie pristavené vagóny na perónoch chýbajú, zatiaľ čo rómsky splnomocnenec nedokáže zo seba vysúkať ani len zmysluplnú vetu.

Pravda je vraj niekde uprostred a zvíťazí, aj keď sa nikde nikdy nepísalo, kde konkrétne a v ktorom tisícročí. Tak si zatiaľ užívajme nekonečný zápas v presilovke väčšiny. Treba si kopnúť, kým je do koho. Čo už, vo vlastných radoch sa vinník hľadá sakramentsky ťažko.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba