Svetlo sveta uzrel v Plzni 1. októbra 1931, ale už od piatich rokov žije v Prahe. Po maturite sa zamestnal ako grafik v reklamných ateliéroch, stále ho to však ťahalo k divadlu.
Jeho vzorom boli komediálni herci Jiří Voskovec, Jan Werich a Miroslav Horníček. Pod ich vplyvom začal skladať básne a texty piesní. S hudbou začínal v roku 1957 ako basgitarista v skupine Viktora Sodomu, o rok neskôr spoluzakladal Divadlo Na zábradlí.
Čítajte viac Suchý: So Šlitrom sme boli od humoru závislí ako od drogyNajplodnejšie obdobie nastalo, keď sa zoznámil s hudobným skladateľom Jiřím Šlitrom. V roku 1959 založili divadlo Semafor, ktoré v Prahe odštartovalo novú éru zábavy. Ich predstavenia plné piesní a humoru boli stále vypredané.
Okrem toho, že pripravovali vlastné divadelné hry a ďalšie programy, dávali priestor aj iným začínajúcim umelcom, napríklad Karlovi Gottovi, Waldemarovi Matuškovi, Eve Pilarovej, Hane Hegerovej či obľúbenej dvojici humoristov Miloslavovi Šimkovi a Jiřímu Grossmannovi.
Suchý celkovo otextoval asi 1 400 piesní, k tým najznámejším zložil hudbu práve Šlitr (Včera neděle byla, Ach, ta láska nebeská, Babetta, Motýl, Tak abyste věděla, Tereza, Jo, to jsem ještě žil, Krajina posedlá tmou či Oči sněhem zaváté).
Veľkým úspechom bolo aj sfilmovanie ich divadelného muzikálu Kdyby tisíc klarinetů (1964) s najväčšími speváckymi hviezdami tých čias, pre ktorý so Šlitrom zložili piesne, aj si v ňom zahrali.
Zlom v Suchého kariére prišiel po okupácii Československa v auguste 1968 a po Šlitrovej tragickej smrti o rok neskôr. Keďže Suchý podporoval reformy Pražskej jari a svoje postoje odmietol odvolať, dostal sa do konfliktu s režimom. O to viac, že v roku 1977 nepodpísal ani Antichartu.
Zbavili ho vedenia Semaforu, zakázali jeho knižky aj niektoré programy. Do divadla nasadili ľudí, ktorí naňho donášali Štátnej bezpečnosti, ako to robil napríklad herec Josef Dvořák.
Čítajte viac Aj s legendou ako Jiří Suchý si možno potykaťUvoľnenie prišlo až po revolúcii, keď sa Semafor vrátil do jeho rúk. Dnes má na konte množstvo kníh, viacero divadelných hier, kabaretov, televíznych programov i niekoľko filmových úloh.
Suchý bol dvakrát ženatý, z prvého manželstva má syna Jakuba. Napriek vysokému veku je stále aktívny, v divadle hrá až 15-krát za mesiac, so súborom dokonca cestuje na umelecké zájazdy.
„Už si oveľa viac vážim čas, pretože viem, že ho veľa nezostáva, a pritom mám plánov na päťdesiat rokov,“ prezradil. Ako 30-ročný sa vraj naučil nezaťažovať sa vecami, ktoré nie sú dôležité: „Kedykoľvek dôjde k nejakej vypätej situácii, vravím si: Zomrel niekto? Neumrel, tak o čo ide!“