V DNS spomínali na Dušana Kaprálika, dlhoročného člena súboru pripomína aj výstava

Bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS) bolo v pondelok dejiskom verejnej rozlúčky s Dušanom Kaprálikom. Hereckí kolegovia si vo veľkej sále divadla zaspomínali na rodinný i profesijný život dlhoročného člena súboru, ktorý zomrel 8. augusta po krátkej ťažkej chorobe vo veku 75 rokov.

11.09.2023 15:00
dusan kapralik Foto:
debata

„Bol našou múzou, inšpiráciou, kolegom, učiteľom, priateľom, otcom,“ uviedli v úvode Pocty Dušanovi Kaprálikovi Patrik Vyskočil a Dávid Hartl. Spomienku na „Kapríka“ pripravili po vzore jeho vlastnej životnej filozofie, že by sa život mal brať s humorom. Nebola pietnym stretnutím, ale oslavou života. „Myslíme si, že Dušan Kaprálik by to tak chcel,“ uviedli herci k podujatiu, ktoré vzniklo v spolupráci s dynastiou Kaprálikovcov. „Sú vzorom súdržnej rodiny a dalo by sa povedať, že aj komplexného autonómneho umeleckého telesa, čo dokázali aj v mnohých spoločných projektoch. Z tých posledných môžeme spomenúť rozprávku Kozliatka a vlk, ktorú si sami napísali, zrežírovali a aj zahrali,“ pripomenul Hartl. Na spomienkovom stretnutí zaznela aj ukážka z rozhlasovej hry „Môj dedko je Čerešňa“, v ktorej sa stretli starý otec Dušan Kaprálik s vnukom Michalom. Na svojho otca spomínali i deti Dušana Kaprálika a jeho študenti. „Nevysvetliteľnými metódami dosiahol to, čo sa snažil prebudiť vo všetkých študentoch, to najjednoduchšie a zároveň to najzložitejšie,“ poznamenal Vyskočil.

V predstavení Kozliatka a vlk stvárnil...
V predstavení Sluha dvoch šéfov ako Lloyd...
+5So synom Martinom Kaprálikom hrali spoločne vo...

Na verejnej rozlúčke pripomenuli aj jeho rozhlasovú tvorbu. „Dôkazom jeho hereckého majstrovstva je vyše 1000 nahrávok v archívoch Slovenského rozhlasu, stovky postáv v dabingu, pred kamerami televíznej tvorby a na javiskách rôznych divadiel,“ dodal Vyskočil. Program spestrila aj ukážka z televíznej inscenácie Prípad Daniel, v ktorej Kaprálik stvárni hlavnú úlohu. „Bol absolútnym majstrom práce s hlasom. Keď sa započúvate do jeho hlasu, doslova počujete celú paletu farieb,“ povedal Vyskočil k hercovi, ktorý v dabingu prepožičal svoj hlas aj ikonickému strýkovi Festerovi z Addamsovcov.

kapralik Čítajte viac Na Dušana Kaprálika spomínajú Soňa Norisová aj Bibiana Ondrejková

Spomínalo sa tiež na Dušana Kaprálika v roli režiséra. Zaznela pieseň Somewhere z muzikálu West Side Story, ktorého posledné naštudovanie režíroval Ján Ďurovčík a jeho asistentom bol Kaprálik.

Na Novej scéne pôsobil 50 sezón, ktoré mapuje nová výstava. Divadelné fotografie Dušana Kaprálika z inscenácií z obdobia Poetického súboru a DNS sprístupnili vo foyeri divadla. Výstava potrvá do konca septembra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Nová scéna #Dušan Kaprálik