Film Krajina nomádov ocenený tromi Oscarmi ide do kín

Po niekoľkomesačnej odmlke sa konečne otvoria brány slovenských kín. Už 27. mája si tak v slovenských multiplexoch budete môcť pozrieť film Krajina nomádov, ktorý je aktuálne azda najočaká-vanejším spomedzi pripravovanej filmovej ponuky.

, 27.05.2021 13:44
Trailer k filmu Krajina nomádov

Trikrát Oscar

Keď v malom meste na nevadskom vidieku dôjde k ekonomickému kolapsu, sa Fern (Frances McDormand) rozhodne zbaliť si veci a vo svojej dodávke sa vydať na cesty a preskúmať život za hranicami klasických spoločenských zvyklostí ako novodobý nomád. V tretej celovečernej snímke režisérky Chloé Zhao Krajina nomádov sa objavujú skutoční nomádi Linda May, Swankie a Bob Wells, ktorí Fern zoznamujú s týmto svetom a robia jej spoločnosť pri jej cestách po nekonečnom americkom západe.

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe  Frances... Foto: TASR/AP, Chris Pizzello
USA Film Oscar Ceny Odovzdávanie Najlepšia herečka v hlavnej úlohe Frances McDormandová (vľavo) a režisérka najlepšieho filmu Krajina nomádov Chloé Zhao.

Snímka získala najhodnotnejšie filmové ocenenie až v troch kategóriách – najlepší film, najlepšia réžia a najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Pre niekoho to bolo prekvapivé, pre niekoho nie, no väčšina sa zhodne na tom, že film si to zaslúžil.

R2fcfe79d83a889a3b7f7846d2bac3a5a Čítajte viac Krajina nomádov: Tí, ktorí odišli

Skutoční nomádi

Film sa začal písať v roku 2017, kedy sa Frances McDormand a Peterovi Spearsovi podarilo zís-kať práva na sfilmovanie knihy Nomadland: Surviving America in the 21st Century (Krajina nomádov: Ako prežiť v Amerike v 21. storočí), ktorú napísala brooklynská spisovateľka Jessica Bruder. “Ide o dielo z oblasti investigatívnej žurnalistiky,” vysvetľuje režisérka a zároveň scenári-stka Zhao.

Zhao do filmu obsadila aj nehercov – skutočných nomádov žijúcich v Amerike. Tvorcovia ich pre film získali tak, že si našli spojku v komunite, v ktorej žili. Swankie a Linda May boli obsadené hneď na úvod, pretože sa objavujú v knižnej predlohe. “Mne môj život, pochopiteľne, pripadá veľmi normálny a všedný – keď som o sebe v Jessicinej knihe čítala, bola som z toho trochu nesvoja a súčasne ma to napĺňalo veľkou pokorou,” hovorí Swankie, ktorá sa zúčastnila aj ceremoniálu odovzdávania Oscarov. Tvorcovia počas nakrúcania filmu rovnako kočovným štýlom mapovali jej život jej aj ostatných ľudí žijúcich podobným spôsobom.

Krajina nomádov režisérky Chloé Zhaaovej... Foto: SEARCHLIGHT PICTURES
R2fcfe79d83a889a3b7f7846d2bac3a5a Krajina nomádov režisérky Chloé Zhaaovej získala Zlatý glóbus pre najlepšiu drámu.

Americký sen?

Film Krajina nomádov okrem zaujímavého náhľadu na život netradičný pre väčšinu ľudí, poukazuje aj na sociálne problémy v krajine, ktorú mnohí považujú za vysnívanú. Očami 61-ročnej Fern spoz-návame Ameriku, v ktorej ľudia celý život pracovali a neustále počúvali, aby makali, makali a že to prinesie plody. No napokon sa dostávajú do vyššieho veku a mnohým sa stalo napríklad aj to, čo hlavnej hrdinke filmu. Prišla o manžela a vlastne o celý svoj predchádzajúci život, v dôsledku ekonomickej krízy, ktorá spôsobila kolaps baníckeho mestečka, v ktorom žila. Fern nachádza svoje miesto v komunite nomádov pri sezónnych prácach, stretne množstvo nových ľudí, ktorí sa jej postupne stávajú takmer rodinou.

Frances McDormandová vo filme Nomadland... Foto: TASR/AP
Taliansko Benátky MFF cena hlavná Nomadland Frances McDormandová vo filme Nomadland (Krajina nomádov) od režisérky Chloé Zhao.

"Niektorí tomu hovoria cestovanie alebo dobrodružstvo. Ja nie,” zhŕňa všetko Swankie, "Jednoducho to je len spôsob, ako môžem žiť svoj život na maximum a neustále sa niekam posúvať. Nehľadám žiadne dobrodružstvo, necestujem po turistických atrakciách, nevydávam sa na výlety, aby som sa vrátila niekam do oblasti, ktorú považujem za domov. Nemám žiadny východiskový bod. Som už nomádkou viac ako desať rokov a ešte ma to neprestalo baviť. Všetko, čo vlastním, si vozím so sebou. Nemusím sa nikam vracať, aby som si tam niečo vytiahla. Byť nomádom, to je rozhodnutie, nie dôsledok nejakej životnej situácie.“

Okrem toho, že film ponúka náhľad na slobodný život, ponúka aj krásne zábery americkej krajiny a prírody. Do slovenských kín prináša film distribučná spoločnosť CinemArt SK už 27. mája.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #oscarový film