Film Cenzorka slovenského režiséra Petra Kerekesa získal ďalšiu cenu

Dráma Cenzorka slovenského režiséra Petra Kerekesa získala hlavnú cenu pre najlepší film na tohtoročnom filmovom festivale v nemeckom Cottbuse. Táto silne emotívna snímka čerpá z bohatstva skutočných udalostí v ženskej väznici a zručne ich transformuje do fiktívneho príbehu, uviedli organizátori festivalu.

07.11.2021 14:30
Cenzorka - film Foto:
Dráma Cenzorka Petra Kerekesa zbiera úspechy na viacerých filmových festivaloch.
debata

„Cenzorka… nás zavedie do jedinečného sveta, ktorý zostáva väčšine ľudí skrytý. Medzinárodnú festivalovú porotu presvedčila práca Petra Kerekesa,“ píše sa v sobotňajšej správe o oceneniach 31. ročníka Filmového festivalu Cottbus, ktorý sa každoročne v novembri zameriava na produkciu zo strednej a východnej Európy.

Osobitnú cenu za najlepšiu réžiu udelili Janovi P. Matuszynskému z Poľska za film Žeby nie bylo šladów (Aby nezostali stopy). Cenu za vynikajúci individuálny herecký výkon v snímke Brighton 4th gruzínskeho režiséra Levana Koguašviliho dostal Levan Tediašvili, informovala v nedeľu agentúra DPA.

Cenzorka - film Čítajte viac Film Cenzorka: Porodiť vo väzení

Celkovo na tohtoročnom festivale v Cottbuse predstavili 170 filmov zo 40 krajín. Slovenskú kinematografiu prezentovala rozsiahlejšia retrospektíva Spotlight: Slovensko.

Podľa usporiadateľov prišlo napriek pandémii počas prvého novembrového týždňa do festivalových kín viac ako 10 000 návštev­níkov. V minulom roku mal tento festival výlučne digitálnu podobu. Tento rok je možné vybrané snímky sledovať online, a to až do 16. novembra.

Film Cenzorka vznikol v slovensko-česko-ukrajinskej koprodukcii a rozpráva príbeh jednej zo ženských väzníc v ukrajinskom meste Odesa, v ktorej Peter Kerekes a scenárista Ivan Ostrochovský strávili návštevami a nakrúcaním celkovo šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme odohráva svoj skutočný príbeh.

Scenárista Ivan Ostrochovský a režisér Peter... Foto: Filmtopia
Cena sekcie Horizonty za Najleps i scena r Orizzonti Award for Best Screenplay Peter Kerekes a Ivan Ostrochovsky Scenárista Ivan Ostrochovský a režisér Peter Kerekes.

Cenzorka mala svetovú premiéru v septembri na Benátskom filmovom festivale, odkiaľ si Kerekes a Ostrochovský odniesli cenu za najlepší scenár. V októbri film získal ocenenie Silver Hugo v kategórii najlepšia réžia na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu.

Snímka je aj slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscara) v kategórii najlepší zahraničný celovečerný film.

Trailer k filmu Cenzorka.
debata chyba
Viac na túto tému: #film #ocenenie #cena #Peter Kerekes #film Cenzorka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy