Google zastavil príjem z reklamy pre štátne médiá v Rusku nebudú získavať peniaze z reklamy na platformách Googlu

Štátne médiá v Rusku nebudú získavať peniaze z reklamy na platformách Googlu. Spoločnosť Alphabet, materská firma Googlu rozhodla pre „mimoriadne okolnosti“ . Jej hovorca avizoval, že ak to bude potrebné, firma podnikne ďalšie kroky.

28.02.2022 10:00
Google Foto:
Ilustračné foto
debata

Spoločnosť Alphabet, materská firma Googlu, informovala, že suspenduje speňažovanie reklám ruských štátnych médií na jej platformách. Znamená to, že napríklad televízia Russia Today (RT) a ďalšie kanály nebudú môcť získavať peniaze z reklám na službe YouTube a ďalších webstránkach a aplikáciách spadajúcich pod Alphabet.

rtvs, 24, :24, Čítajte aj RTVS spúšťa na Trojke nepretržité spravodajské vysielanie

Ruské štátne médiá podľa vyhlásenia firmy, ktoré cituje spravodajský portál BBC, tiež už nebudú môcť kupovať reklamu prostredníctvom Google nástrojov, dávať reklamy do služieb Googlu alebo inak využívať jej reklamnú technológiu na generovanie príjmov. Hovorca spoločnosti rozhodnutie pripísal „mimoriadnym okolnostiam“ a avizoval, že ak to bude potrebné, Alphabet podnikne ďalšie kroky.

Rozhodnutie Alphabetu prišlo po tom, čo ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov vyzval YouTube, aby zablokovala ruskú propagandu. Ruské štátne médiá a obzvlášť RT ročne vyrobia na reklamách na YouTube a iných službách Googlu milióny dolárov.

Reklamy z Ruska, ktoré vo štvrtok podniklo inváziu na Ukrajinu, už pozastavili sociálne siete Facebook a Twitter. K obom platformám ruské úrady obmedzili prístup v krajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine