Do kín prichádza ukrajinský film Stop-Zemlia. Jeho režisérka píše z Kyjeva, kde sa všetko zmenilo

Stop-Zemlia je radikálny, autentický a citlivý pohľad na ukrajinskú mládež, ktorý pozitívne zarezonoval všade na svete, kde ho uvádzali a z prestížneho Berlinale si priniesol aj cenu. Do slovenských kín vstupuje vo štvrtok 21. apríla a ukrajinskí tínedžeri majú vstup na premietanie zadarmo.

, 19.04.2022 12:00
stop zemlia Foto:
Stop-Zemlia začnú premietať v našich kinách už vo štvrtok 21. apríla.
debata

Za posledné týždne sa však na Ukrajine všetko zmenilo, tvorcovia si želajú, aby sme videli ich film, aby sme videli život pred vojnou a verili spolu s nimi, že sa stane aj ich budúcnosťou. Podľa režisérky Kateryna Gornostai je film „oknom do života“.

„Som veľmi zvedavá, ako budete vnímať náš film cez prizmu súčasného diania. Niektorí ľudia hovoria, že to teraz vyzerá ako artefakt zo života tínedžerov, ktorí si nevedeli predstaviť, že stratia všetko, čo majú radi, svoje domovy, svojich milovaných. Ale ja chcem o Stop-Zemlii uvažovať inak, je to okno do života, ktorý by sme mali po našom víťazstve. S novými krásnymi školami, ukrajinskou hudbou a jazykom – s pokojnou májovou oblohou v posledný školský deň!,“ napísala v liste pre slovenských divákov a diváčky debutujúca ukrajinská režisérka Kateryna Gornostai, ktorá napísala aj scenár k filmu.

Gabi Čítajte viac Citlivý portrét detskej inakosti prichádza do kín

Ako píše ďalej v liste, od vypuknutia vojny je na predmestí Kyjeva. Dvaja herci z filmu sú však z bojmi ťažko skúšaného mesta Irpiň. „Senia a jeho rodina utiekli z Irpinu ešte skôr, v prvom týždni invázie. Evakuácia Andriyho a jeho babičky nebola taká jednoduchá, pretože most bol už zničený. Zostali v meste, kým na ich ulici nezačali strieľať ruské tanky. Andriy je teraz v Kyjeve ako dobrovoľník. Prečo vám to všetko hovorím? Chcela som sa s vami podeliť o našu novú realitu. Na Ukrajine nie je nikto, kto by nevedel, aké to je žiť vo vojnovej zóne,“ napísala režisérka. Ďalej zdôrazňuje, že toto nie je vojna o územie, ale pre Ukrajincov a Ukrajinky je to „existenčná vojna“.

Stop-Zemlia začnú premietať v našich kinách už... Foto: Filmtopia
STOP-ZEMLIA Web plagat 850 x 1190 px Stop-Zemlia začnú premietať v našich kinách už vo štvrtok 21. apríla.

Kateryna Gornostai vytvorila hlboko osobný príbeh o sebaobjavovaní a trpezlivosti. Snímka zaujala aj na prestížnom festivale Berlinale, kde získala v sekcii Berlinale Generation 14Plus Strieborného medveďa. Film sa premietal v USA, Kanade, Mexiku, Číne, Japonsku, Taiwane, Južnej Kórei, Južnej Afrike, Poľsku, Anglicku, Írsku, Litve, Fínsku, Nórsku, Španielsku, Taliansku, Chorvátsku, Nemecku, Rakúsku Luxembursku, Belgicku, Francúzsku a v Českej republike film uviedol IFF Karlovy Vary.

Miroslav Donutil a Olmo Omerzu Čítajte viac Rozhovor s Donutilom a Omerzu: Sebecký podnikateľ? Skvelá rola pre Donutila

Ak sa neodvážiš, nikdy sa nedozvieš – taký je podtitul filmu. Introvertná stredoškoláčka Masha sa považuje za outsidera, pokiaľ sa nezdržuje s Yanou a Seniom, ktorí zdieľajú jej nekonformný status. Zatiaľ čo sa snaží zvládnuť intenzívne obdobie pred ukončením školy, zamiluje sa a to spôsobom, ktorý ju núti vyjsť z vlastného pohodlia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Filmtopia #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy