Hoci oba psíky majú svoje korene ešte v komiksoch z polovice 60. rokov 20. storočia, až tento film ich po prvýkrát spája na veľkom plátne, a to rovno v príbehu určenom pre dnešných divákov všetkých vekových kategórií.
To, že sú super… z nich ešte nerobí hrdinov
Krypto sa ešte ako šteniatko vkradne do kozmickej kabíny vezúcej kryptonské dieťa Kal-Ela, z ktorého napokon vyrastie najmocnejší hrdina Zeme – Superman. Keďže vyrastajú spolu, Krypto je síce najlepším priateľom Muža z ocele, ale život pozná len z perspektívy superzvieraťa a nemá potuchy, ako byť obyčajným psom, či dokonca ako sa skamarátiť s hocičím iným štvornohým. Takže keď Krypto zistí, že Supermana uniesla Lulu – telekinetické morské prasiatko s osobnosťou všemocného diabolského génia a že prišiel o svoje schopnosti, obráti sa na jediné stvorenia, ktoré pozná.
Pes Eso, bruchaté prasiatko PB, korytnačka Merton a veveričiak Chip sú teraz najmocnejšie zvieratá planéty – hoci omylom. Krypto, žiaľ, nemá v tejto svorke dobrú povesť, preto sa bude musieť veľa doprosovať, aby sa s ním spojili, a aby tak získal aspoň malú šancu zachrániť superhrdinov, a ako sa ukáže, aj jeho superpriateľov z Ligy spravodlivosti ešte predtým, než Lulu stihne dokonať svoju pomstu.
Čítajte aj Recenzia Kvik: Pomoc, dedko mi chce zabiť prasaScenár sa zrodil v zvieracom útulku
Režisér filmu Jared Stern, ktorý spolu s Johnom Whittington aj napísal scenár, uvádza, že námet mu napadol presne na mieste, kde by to človek očakával. „Moja manželka pracuje ako dobrovoľníčka v zvieracom útulku a jedného dňa som jej išiel pomáhať. Práve som sa staral o skupinku rozkošných mačiatok v prednej miestnosti (každé zvieratko je veľmi rado, keď si ho niekto adoptuje) a bol som si istý, že tie mačiatka si určite niekto čoskoro adoptuje. Ale bola tam aj zadná miestnosť, v ktorej čakali staršie zvieratá a aj iné, ktoré podľa mňa v tom útulku pobudnú dlhšie, a pocítil som bezmocnosť. Áno, bolo super, že sa o ne niekto v útulku stará, ale želal som si, aby aj oni mali stály domov. Napadlo mi, čo keby mali superschopnosti? Jasné, pracoval som práve na snímke LEGO® Batman vo filme a vedel som toho o DC postavách veľa, takže táto téma mi neschádzala z mysle, ale tu mi napadlo skombinovať domácich miláčikov a superschopnosti, a tak nejako sa tento film vlastne začal.“
Producentka Patty Hicksová poznamenáva, „Nájsť „medzeru na trhu“ v superhrdinskom žánri je veľmi ťažké. S DC postavami sa toho udialo už veľa, ale my sme sa vydali iným smerom – poznáte Supermana, ale poznáte aj jeho psa? Myslím, že to je naozaj zábavný nápad a v tomto filme skúmame tento nový pohľad na superhrdinov už len tým, že sa pýtame, akí boli ich domáci miláčkovia. Uvidíme Supermanov život, ale z hľadiska jeho psa. A páči sa mi, že keď ich spoznáme, nie sú to superhrdinovia, ale svoje superschopnosti práve len získali a my tú cestu podnikneme spolu s nimi.“
Pokiaľ ide o navrhnutie postáv, Krypto poslúžil ako prototyp. Vedúci animácie Dave Burgess objasňuje, „Bol animovaný pre televíziu, bol v komiksoch. My sme len museli vymyslieť, aká bude naša verzia tohto bieleho psa v červenom plášti. Ako ho môžeme urobiť jedinečným v našom svete a zároveň zapracovať do toho estetiku pekných, čistých línií, pekných uhlov, ktoré k sebe pasujú, lebo máme tu v protiklade rovné línie a krivky, čo funguje ako ďalší faktor príťažlivosti.“
Burgess pripúšťa, že príťažlivosť je trochu ezoterická. „Príťažlivosť je ťažké opísať, ale v podstate to znamená, že keď niečo vidíte, chcete sa toho dotknúť. Je jedno, či ide o rukou nakreslený obrázok alebo CG alebo čokoľvek iné, ak tú príťažlivosť dosiahnete, diváci sa takmer natiahnu, keď daný predmet uvidia, a to je pre animátora obrovský kompliment.“
Ďalším elementom príťažlivosti akéhokoľvek filmu je hudba. Stern sa obrátil na skladateľa Stevea Jablonského. „Jedna z mojich prvých otázok na tvorcov a spoločnosť Warner Bros. bola, či môžem použiť niektoré klasické DC témy, s ktorými som vyrastal. Bol som rád, keď odpovedali, že áno. Nepoviem, ktoré témy som použil, aby to bolo pre divákov prekvapenie, ale bolo pre mňa dôležité, aby sme zložili hudobnú poklonu niektorým klasickým DC témam.“ Pre skladateľa bolo najvplyvnejším prvkom filmu celé spektrum duše a humoru, ktoré vo filme videl. „Keď som pozeral prvú verziu Superzvierat, najviac sa mi páčilo, aké citové prepojenie som cítil s tými zvieratami,“ spomína Jablonsky. „Ten film je naozaj zábavný a nabitý akciou, ale v jadre je to príbeh o domácich zvieratách a ich strastiplnej ceste za stálym domovom.“
Režisér Stern verí, že "byť domácim miláčikom je superschopnosť sama osebe.“ „Každý deň dávajú toľko lásky a sú to hrdinovia pre ľudí už len tým, ako ich milujú a pomáhajú starať sa o nich. Naši zvierací miláčikovia sú v skutočnom svete istým spôsobom našimi superhrdinami.“