Ktorý dokument prilákal do kín najviac divákov? Film o disidentoch

Film Slobodní, ktorý rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku, je podľa aktuálnych štatistík najnavštevovanejším dokumentom v slovenských kinách za tento rok. Na druhom mieste je snímka Peter Dvorský a za ňou nasleduje dokument Dežo Hoffmann - fotograf Beatles.

11.12.2022 08:00
Slobodní, dokumentárny film Foto:
Dokumentárny film Slobodní
debata (1)

Informovala o tom distribučná spoločnosť Itafilm, ktorá dokumentárnu snímku Slobodní priniesla do kín 15. septembra. Film rozpráva príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi“.

Zakladali „krúžky“, malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia počas totality slobodne myslieť a veriť. Kritickí boli už voči Slovenskému štátu. Po príchode komunizmu ich prenasledovali a strávili dlhé roky vo väzení. Vrchol ich úsilia bola Sviečková manifestácia, na ktorej ľudia nenásilne prejavili protest proti komunistickému režimu. Neskôr sa ich hnutie aktívne zapojilo aj do Nežnej revolúcie.

Trailer k dokumentárnemu filmu Slobodní.

Dokument s príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v každom režime a za každých okolností, si po slávnostnej premiére mohli pozrieť diváci na vyše sto premietaniach po celom Slovensku.

Let domov Čítajte viac Režisér filmu o československých letcoch: Aj divák, ktorý sa stratil, môže byť výhrou

Nasledovali aj desiatky premietaní pre školy, kultúrne centrá a rôzne komunity, na ktorých nechýbali diskusie s tvorcami. Spolu so študentmi si film Slobodní prišla pozrieť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Premietanie s diskusiou bolo v preplnenom Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave.

„Hovorí o slobode, o slobode za múrmi väzenia, o sile modlitby a meditácie, o tichu, o láske a o nádeji,“ uviedla Čaputová v príhovore. „Bol to príbeh o neuveriteľnej statočnosti ľudí, ktorí sa v časoch hlbokej totality pričinili o to, že môžeme žiť v demokracii. Ale predovšetkým bol to príbeh o slobode, ktorá mala a má mať silné hodnotové ukotvenie. Lebo sloboda bez hodnôt je bezbrehosť,“ dodala hlava štátu.

Dežo Hoffmann Čítajte viac Dokument o Hoffmannovi: Za všetkým hľadaj Deža

Film Slobodní odvysielala RTVS 17. novembra, v Deň boja za slobodu a demokraciu. Ako ďalej uvádza distribučná spoločnosť, premietania a diskusie pokračujú na školách a o dokumentárnu snímku prejavili záujem aj niektoré krajiny EÚ.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #film #dokumentárny film #disident #kino #dokument #disent #podzemná cirkev