Informujú o tom americké médiá, podľa ktorých krok prakticky znamená ochromenie hollywoodskeho zábavného priemyslu. Herci sa totiž pridávajú k scenáristom, ktorí štrajkujú pre spory o platy a pracovné podmienky už vyše dvoch mesiacov.
Naposledy Hollywood takýto dvojitý štrajk zažil v roku 1960. „Asi 160 000 televíznych a filmových hercov začína o polnoci štrajkovať… a spúšťa prvú uzávierku naprieč priemyslom v Hollywoode po 63 rokoch,“ zhrnul vývoj denník The New York Times. Filmoví aj seriáloví herci zase štrajkujú prvýkrát od roku 1980, uvádza agentúra AP.

Riaditeľ SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland na tlačovej konferencii oznámil, že vedenie odborového zväzu odhlasovalo začatie protestu niekoľko hodín po tom, ako doterajší kontrakt hercov vypršal a rokovania so zástupcami filmových štúdií zlyhali. Rozhodnutie podľa neho bolo jednomyseľné.
„Štrajk je nástrojom poslednej inštancie,“ povedal Crabtree-Ireland. "Požadujeme úctu! Bez nás nemôžete existovať! "odkázala zase producentom hlavná vyjednávačka hercov Fran Drescherová.
Spravodajská stanica BBC uviedla, že herci Cillian Murphy a Emily Bluntová opustili v reakcii na začatie štrajku londýnsku premiéru filmu Oppenheimer režiséra Christophera Nolana.
Vyjednávači predtým odporučili členom odborov začať štrajk, a pripojiť sa tak k scenáristom, ktorí o vyššie odmeny, lepšie podmienky poistenia alebo záruky týkajúce sa umelej inteligencie usilujú od mája. Rovnako sa aj herci obávajú, že ich profesiu ohrozujú stále sa vyvíjajúce nástroje umelej inteligencie a že z ich odmien ukrajujú streamovacie platformy.

„Po viac ako štyroch týždňoch vyjednávania zväz výrobcov AMPTP, ktorý združuje najväčšie štúdiá a platformy, vrátane Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warner Bros Discovery a NBCUniversial nie je ochotný ponúknuť férovú dohodu na kľúčových témach, ktoré sú pre vás dôležité,“ oznámila Drescherová členom SAG-AFTRA v dnešnom vyhlásení.
Štrajk scenáristov prinútil producentov vysielať populárnu talk-show zo záznamov a pre celú sezónu narušil televízne produkcie i nakrúcanie veľkorozpočtových filmov. To, že sa k nim pridávajú herci, znamená dočasný koniec prebiehajúcich produkcií v hollywoodskych štúdiách a dostáva mediálne spoločnosti pod väčší tlak, píše agentúra Reuters.
Denník Variety v stredu informoval, že krízového konferenčného rokovania sa v pondelok zúčastnilo niekoľko najvyššie postavených ľudí v brandži – šéfka televíznej sekcie Disney Dana Waldenová a filmovej sekcie Alan Bergman, šéf Warner Bros Discovery David Zaslav a výkonný spoluriaditeľ Netflixu Ted Sarandos.
SAG-AFTRA združuje asi 160 000 hercov, novinárov, spevákov, hlasových hercov, rozhlasových pracovníkov i ďalších profesionálov s oblasťou médií.
