Ukrajinská historická dráma Dovbuš búra mýty o zbojníkoch, ktorí kradli bohatým a dávali chudobným

Na plátna slovenských kín mieri nezabudnuteľný príbeh Oleksu Dovbuša. Veľkého vodcu povstaleckej armády poháňanej slobodným duchom Karpát, rytiera bojujúceho za spravodlivosť a aj vlastnú lásku. Svetová premiéra filmu Dovbuš sa uskutoční na Deň nezávislosti Ukrajiny.

31.07.2023 12:00
dovbuš Foto:
Príbeh Oleksu Dovbuša sa odohráva na hraniciach Ukrajiny, Poľska a Maďarska počas povstania karpatských opričníkov.
debata (1)

Každá krajina má svojho Jánošíka. Príbeh Oleksu Dovbuša z prvej polovice 18. storočia sa odohráva na hraniciach Ukrajiny, Poľska a Maďarska počas povstania karpatských opričníkov. Pre obyvateľov Karpát je to kruté a temné obdobie.

Dvaja bratia Dovbušovci tu začínajú bojovať bok po boku. No osud to zariadil inak, ich cesty sa rozchádzajú – Ivan je posadnutý peniazmi, zatiaľ čo druhý – Oleksa – bojuje za slobodu svojho ľudu. Karpaty sa zmietajú vo vlne povstaní. Aristokracia nasadí vojenskú silu, aby sa pokúsila zabiť Oleksu. Odvtedy o ňom už vyše 300 rokov rozprávajú legendy. Nie však o tom, ako niekoho zabil alebo porazil pánov. Zomrel pre svoje srdce, pretože aj napriek všetkému sa vrátil k svojej milovanej žene. Nechcel žiadnu slávu, chcel žiť s tou, ktorú miloval.

Nové dielo režiséra Olesa Sanina sa zameriava na príbeh bratov Dovbušovcov. Jeho snahou bolo nakrútiť film o slobode s novým pohľadom na vtedajšie ukrajinsko-poľské vzťahy. Neopakoval sovietsky mýtus o zbojníkovi, ktorý „kradne bohatým a dáva chudobným“. Sanin chcel už dlho nakrútiť film o Dovbušovi.” Na scenári snímky sa začalo pracovať v roku 2017 a v roku 2018 odštartovalo nakrúcanie, ktoré trvalo štyri roky. Získať finančné prostriedky bolo potrebné počas celého obdobia výroby. „Historický film s množstvom masových scén, špeciálnych efektov a kulís si vyžaduje viac peňazí,“ hovorí producent Maxim Asadčij.

Historická dráma Dovbuš bude mať premiéru 24.... Foto: Magic Box
dovbus Historická dráma Dovbuš bude mať premiéru 24. augusta.

Vo filme sa napokon použilo viac ako 1 000 kostýmov, spolupracovalo na ňom 3 000 ľudí a od základov bola postavená pevnosť neďaleko Kyjeva. Pre nakrúcanie bolo postavených alebo obnovených viac ako 20 lokalít. Na najväčších scénach sa podieľalo 500 ľudí, pričom v zábere bolo naraz 50 kaskadérov.

Tvorcovia filmu chodili na expedície, študovali remeslá a techniky boja zo sedemnásteho storočia a neustále hľadali peniaze na realizáciu svojich ambicióznych plánov. S rozpočtom 120 miliónov hrivien je akčný film Dovbuš od Olesa Sanina a spoločnosti Pronto Film jedným z najväčších a najdrahších ukrajinských filmov.

mavka Čítajte viac Úspešný ukrajinský animovaný film Mavka premietajú v našich kinách

Vzhľadom na plnú inváziu a pandémiu bolo uvedenie filmu odložené na roky 2021 a 2022, konečný dátum premiéry je 24. august 2023. Film sa počas tohto dňa bude premietať aj v Nemecku, Českej republike, na Slovensku, v Litve, Estónsku, Lotyšsku či Kórei. Do slovenských kín ho uvedie spoločnosť Magic Box Slovakia.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Jánošík #Ukrajina #Dovbuš