Audiovizuálny fond odmieta tvrdenia, že by nebol schopný splácať svoje záväzky

Audiovizuálny fond (AvF) odmieta, že by mal mnoho záväzkov,ktoré nie je schopný splácať a že jeho hospodárenie nie je udržateľne nastavené. Informoval o tom manažér komunikácie AvF Andrej Obuch. Reagoval tak na vyjadrenia bývalého riaditeľa fondu Petra Badača.

15.08.2023 11:00
peter badač Foto: ,
Peter Badač počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS 13. júna 2022.
debata

„Po odvolaní Badača rada v súčinnosti s dozornou komisiou a kanceláriou okamžite začala konať a pri prvotnej finančnej analýze podpornej činnosti identifikovala viacero chybných krokov odvolaného riaditeľa,“ upresnil Obuch.

Dodal, že vo fonde prebieha analýza finančných prostriedkov na dotačnom účte, ktorá bude hotová do konca týždňa. „Podporná činnosť fondu rozhodne nie je ohrozená. Fond s podporenými žiadateľmi komunikuje a opätovne pristúpil k postupnému podpisovaniu zmlúv a uhrádzaniu svojich zmluvných záväzkov,“ zdôraznil.

peter badac Čítajte viac Peter Badač: Riaditeľom som sa stal chybou v systéme "našich ľudí"

Fond zároveň odmieta tvrdenie Badača, že dozorná komisia konala pri výkone kontroly vo vzťahu k jeho osobe zaujato a účelne. Trvá na tom, že postupovali v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a vnútornými predpismi fondu.

Badač v reakcii na jeho odvolanie uviedol, že nesúhlasí so závermi dozorného orgánu a kontrolu označil za účelovo vedenú. Upozornil, že závery o nedodržaní zákona v prípade predloženia návrhov zmlúv žiadateľom nezohľadnili skutočnosť o nevyhnutnom preverení problému splatnosti záväzkov fondu a druhotnej platobnej neschopnosti, ktorá vznikla pred jeho nástupom do funkcie. Tvrdil, že k nedodržaniu lehoty zaslania návrhu zmluvy žiadateľovi dochádzalo aj v minulosti, bez intervencií dozornej komisie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Audiovizuálny fond #Peter Badač