Svetloplachosť zabojuje o Oscara

Slovenským národným kandidátom pri 96. udeľovaní prestížnej ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) bude snímka Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť (Photophobia). Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). Členovia a členky SFTA tento rok vyberali spomedzi siedmich prihlásených titulov, ktoré spĺňali stanovené kritériá AMPAS a producenti súhlasili s ich zaradením do hlasovania. Spolu s filmom Svetloplachosť boli medzi nimi Plastic Symphony Juraja Lehotského, Superžena Karola Vosátka, Slúžka Mariany Čengel Solčanskej, Mimi Miry Fornay, Turnus Jara Vojteka a Moc Mátyása Priklera.

19.09.2023 09:55
film PHOTOPHOBIA Europa-Cinemas-Label Foto:
Film Photophobia Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka
debata (1)

„Sme veľmi radi, že akademici touto cestou vyjadrili podporu nielen nášmu filmu, ale predovšetkým tým vyjadrili aj svoju empatiu so spravodlivým bojom Ukrajincov za slobodu a za normálny život, o ktorý sa snažia aj postavy Svetloplachosti," hovoria režiséri Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík.

Snímka Svetloplachosť mala svetovú premiéru na nedávnom Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v nezávislej sekcii Giornate degli Autori – Special Events, odkiaľ si jej tvorcovia odniesli cenu Europa Cinemas Label. Slovenské uvedenie filmu sa uskutočnilo počas minulého týždňa na MFF Cinematik v Piešťanoch. Dej filmu zavedie diváka na charkovskú stanicu metra, kde v jedno chladné februárové ráno prichádzajú dvanásťročný Niki a jeho rodina, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta.

Ivan Ostrochovsky a umelecky riaditel Berlinale Carlo Chatrian Čítajte viac Režisér oceňovaného filmu Služobníci Ivan Ostrochovský: Všetci niečomu slúžime

Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel. Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne Viku (11), otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka. Už 96. ročník odovzdávania prestížnych filmových cien Oscar sa bude konať v nedeľu 10. marca 2024.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar #Ivan Ostrochovský #Photophobia #Pavel Pekarčík