Kde sú hranice slobody? Filmárov inšpiroval "orwellovský” umelecký projekt z roku 1984

Unikátna filmová esej „15 x 15 x 5 (minisalon 1984)“ je návratom do normalizačnej histórie a približuje možnosti umeleckého úniku z totalitného sveta. Kde sú hranice slobody? Odpoveď hľadá film inšpirovaný "orwellovským” umeleckým projektom z roku 1984.

08.11.2023 10:00
debata
Filmová esej o hraniciach slobody čerpá z... Foto: ASFK
15x15x5 Minisalon 1984 poster Filmová esej o hraniciach slobody čerpá z "orwellovského" výtvarného projektu z roku 1984. Divák sa ponorí do sveta, v ktorom umenie dostáva revolučný náboj a jedinými tvorivými obmedzeniami umelcov sú štvorcové formáty. To všetko sa odráža aj v názve filmovej eseje - 15x15x5 Minisalon 1984 .

Vo filmovej eseji o hraniciach slobody dostáva divák príležitosť ponoriť do sveta, v ktorom umenie dostáva revolučný náboj a jedinými tvorivými obmedzeniami umelcov sú štvorcové formáty. Je inšpirovaná ilegálnym československým experimentom Minisalon. Ten vznikol v „orwellovskom” roku 1984 z iniciatívy výtvarníka a disidenta Josku Skalníka. Prostredníctvom kolekcie 244 komorných výtvarných diel film odhaľuje minulosť, vytvára most medzi normalizáciou a súčasnosťou a rozpráva príbeh z čias obmedzenej občianskej a umeleckej slobody. Snímka bola uvedená vo svetovej aj v slovenskej premiére už na začiatku novembra na bratislavskom filmovom festivale Jeden svet a do kinodistribúcie bude uvedená Asociáciou slovenských filmových klubov 09.11.2023.

Pozrite si ukážku z filmu 15x15x5 (minisalon 1984)

Medzi umelkyne a umelcov, ktorých práce vo filme môžete uvidieť, patria Mária Bartuszová, Tamara Kolenčíková, Rudolf Sikora, Otis Laubert, Margita Titlová-Ylovsky, Michael Rittstein, Stanislav Kolíbal, Kurt Gebauer, Čestmír Suška, Adriena Šimotová, sestry Válové, Vladimír Kokolia, Libor Fára, Květa Pacovská a mnoho ďalších tvorcov, ktorých umenie a kreativita sa rozvíjali v 80. rokoch 20. storočia napriek nepriazni režimu.

Záber z výstavy v Galérii Umelka, kde sa v roku... Foto: Magdalena Tomalova
minisalon z vystavy v Galeria Umelka - 2022 foto Magdalena Tomalova Záber z výstavy v Galérii Umelka, kde sa v roku 2022 rozložil Minisalon.

Film je nakrútený v netradičnom štvorcovom formáte a jeho jednotlivé scény a obrazy sú stvárnené odlišnými filmovými technikami a štýlmi, aby sa čo najvernejšie priblížili charakteru diel a osobnostiam účinkujúcich umelcov. Film preto využíva veľké množstvo filmových a animačných foriem a technológií a pohybuje sa na pomedzí dokumentu, fikcie a imaginatívneho výtvarného diela.

Novú filmovú esej inšpiroval ilegálny... Foto: ASFK
minisalon profilovy rozhovor Joska Skalnik foto fb Novú filmovú esej inšpiroval ilegálny československý experiment Minisalon. Ten vznikol v „orwellovskom” roku 1984 z iniciatívy výtvarníka a disidenta Josku Skalníka (na snímke z nakrúcania). Prostredníctvom kolekcie 244 komorných výtvarných diel film odhaľuje minulosť, vytvára most medzi normalizáciou a súčasnosťou a rozpráva príbeh z čias obmedzenej občianskej a umeleckej slobody.

Tento nový audiovizuálny minisalón kombinuje rôzne autorské prístupy k tvorbe a obmedzenia v podobe štvorcového formátu sa stávajú zdrojom kreativity filmových tvorcov. Príbehy účastníkov projektu Minisalon a ich diel, dobové archívne materiály a vrstevnaté vizuálne hry vytvárajú fascinujúcu mozaiku odkazov minulosti, ktoré sa prihovárajú aj k našej súčasnosti a blízkej budúcnosti.

Záber z výstavy Minisalon.  Jednotný štvorcový... Foto: Michaela Jodlová
minisalon z vystavy Záber z výstavy Minisalon. Jednotný štvorcový formát má vždy iný obsah.

Film sa vo svojej výpovedi opiera aj o citácie z románu Georgea Orwella 1984, ktorý bol v roku vzniku Minisalonu inšpiráciou pre tento projekt. Aj prostredníctvom odkazu tohto literárneho diela skúma rolu odvahy a predstavivosti pri odpore proti totalitným režimom a systémom. V závere prináša divákom zamyslenie nad výzvami, s ktorými sa stretávame aj dnes. V nasledujúcom roku bude film do kín distribuovať česká spoločnosť Aerofilms.

Všetci ľudia budú bratia, Muž, ktorý stál v ceste Čítajte viac Ktorý Dubček je lepší? Filmy kontra skutočnosť

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmová novinka