Výstava, ktorá sa nachádza v areáli POP Airport v Tuchoměřiciach, má rozlohu zhruba 4 000 štvorcových metrov. Jedným z najväčších lákadiel je kostra diplodoca. Vykopali ju v americkom štáte Wyoming a napriek tomu, že má 154 miliónov rokov, je vo výbornom stave.
Rozmery Diany, ako fosíliu pomenovali, sú naozaj impozantné – je dlhá 24 a vysoká päť metrov. Keby bola živá, vážila by 14 ton. Kostra tohto obrovského bylinožravca je pritom až na 90 percent pôvodná.
V ríši veľjašterov
Okrem diplodoca vystavujú v múzeu aj kostry dvoch mosasaurov nazvaných Sam a Max. Tie sú staré 83 miliónov rokov a vysoké „len“ desať metrov.
Spoločnosť im robí triceratops prezývaný Trik. Jeho pozostatky objavili na známom nálezisku Hell Creek v USA, kde bol jeho domov pred 66 miliónmi rokov. Z 13-tonového kolosu vysokého štyri metre zostala kostra, ktorá je dnes spolu s ďalšími fosíliami pýchou expozície.
„Patrí medzi najzachovanejšie exempláre svojho druhu. Vďaka zahojeným zraneniam, ktoré sú rozoznateľné na jeho hlave, predpokladáme, že prežil útok najobávanejšieho predátora T-rexa,“ priblížil paleontológ múzea Štěpán Pícha.
Trik je tiež jedným z najväčších triceratopcov, aké sa kedy našli. Podľa odborníkov sa dožil úctyhodného veku, hoci mal za sebou množstvo neľútostných súbojov, pri ktorých šlo o život.
Zbierka týchto obrov by sa mala ďalej rozširovať. Ako prezradili majitelia múzea, už v budúcom roku by mala pribudnúť kostra deväťmetrového Alosaura fragilis, ktorý sa po Zemi prechádzal pred 154 miliónmi rokov.
Veľmi dobrú predstavu o tom, ako dinosaury v skutočnosti vyzerali, návštevníci získajú i vďaka dvom vystaveným modelom v životnej veľkosti. Tvorcovia na ich výrobu minuli až 1,5 tony materiálu a postavili ich do takých polôh, že pôsobia ako živé. Prvým z nich je legendárny Tyrannosaurus rex, vysoký štyri a dlhý 12 metrov.
Čítajte viac Vyhynuté zvieratá ožívajú vo virtuálnej realiteNad hlavami sa zase vznáša okrídlený „hadí kráľ“ s krkolomným názvom Quetzalcoatlus northropi. Tento vtákojašter, ktorému v múzeu prischla prezývka Quetzi, brázdil oblohu pred 67 miliónmi rokov, ale o jeho živote veľa nevieme.
Vedci si nie sú istí ani tým, čím sa vlastne živil. Predpokladá sa, že lovil podobne ako dnešné bociany, akurát že v sede meral až 3,5 metra a rozpätie jeho krídel dosahovalo 11 metrov.
Virtuálny výlet a hry
Súčasťou múzea je aj expozícia „geosvet“, ktorá pozostáva z približne 6 000 exponátov z 20 krajín sveta. Tvoria ju skameneliny a minerály zozbierané z 25 expedícií. Všetky po nájdení ručne vyčistili, vyleštili alebo vybrúsili.
Múzeum má však v ponuke i moderné atrakcie – napríklad 25-minútovú hru využívajúcu virtuálnu realitu. Stačí, aby si návštevníci nasadili špeciálne okuliare, a môžu sa preniesť do druhohôr, keď na našej planéte ešte vládli dinosaury.
K dispozícii sú technológie 5D vnemových efektov, ktoré im umožnia zažiť čosi podobné ako hrdinovia dobrodružných filmov Jurský park či Cesta do praveku.
Pre náročnejších fanúšikov prehistorických zvierat sú pripravené aj počítačové hry. V rámci nich sa napríklad môžu vydať po stopách dinosaura, o ktorého vzhľade sa odborníci zatiaľ iba dohadujú. Čaká ich výlet do pralesa, hrozivé stretnutie s tyrannosaurom či prelet ponad sopku chrliacu lávu.
Rodiny s deťmi zase možno ocenia, že si tu ich ratolesti môžu zasúťažiť a zároveň sa niečo dozvedieť. To všetko vďaka množstvu informácií, zábavným atrakciám, ako aj rôznym animáciám a kvízom. Nehovoriac o príležitosti spraviť si „akčné“ fotografie – napríklad na úteku pred rozďavenou tlamou T-rexa…