Newyorské múzeum vrátilo Nigérii pamiatky odcudzené počas koloniálnej vlády

Newyorské Metropolitné múzeum umenia (MET) oficiálne vrátilo Nigérii tri historické artefakty, ktoré boli odcudzené a vyvezené z krajiny počas britskej okupácie v 19. storočí.

24.11.2021 17:40
debata (1)

Ide o dve mosadzné plakety zo 16. storočia a mosadzný odliatok hlavy pochádzajúci zo 14. storočia z niekdajšej Beninskej ríše – ktorá sa nachádzala na území dnešnej južnej Nigérie.

Po tom, čo boli tieto predmety v roku 1897 odcudzené, dostali sa do zbierky Britského múzea v Londýne, kde boli do 50. rokov minulého storočia, až kým ich Spojené kráľovstvo nevrátilo Národnému múzeu v nigérijskom Lagose.

Neskôr sa tieto diela za nejasných okolností objavili na trhu s umením a skončili v rukách súkromného investora, ktorý ich v roku 1991 daroval MET v New Yorku.

PLAQUE WARRIOR AND ATTENDANTS, 16th-17th c., Nigeria, Africa, Court of Benin, sculpture, cast brass. This work hung on the exterior of the royal palace in Benin City. In center is a warrior chief, fla Čítajte viac Vrátia sa umelecké diela späť do Afriky?

Odovzdanie umeleckých predmetov, ktoré avizovali už v júni, v pondelok svojím podpisom oficiálne potvrdil riaditeľ MET Max Hollein.

„Metropolitné múzeum s potešením iniciovalo návrat týchto diel a zaviazalo sa k transparentnosti a zodpovednému zberateľstvu kultúrnych diel,“ uviedol.

V tlačovom vyhlásení sa tiež uvádza, že MET uzavrelo s Nigériou i dohodu, ktorá formálne potvrdí ich spoluprácu pri zapožičiavaní umeleckých diel a výmene odborných znalostí.

Problém návratu umeleckých diel, ktoré z Afriky odcudzili vojaci koloniálnych mocností, sa pritom týka inštitúcií po celom západnom svete vrátane Francúzska, Nemecka či Británie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nigéria #múzeum #umenie #artefakty #Metropolitné múzeum New York