Cenu ARCH získali architekti diela Dom 10 plošín

Tohtoročnými laureátmi Ceny ARCH za výnimočnú architektúru sa stali Benjamín Brádňanský a Vít Halada z ateliéru N/A s dielom Dom 10 plošín. Slávnostné vyhlásenie ocenenia sa uskutočnilo vo štvrtok večer v Galérii mesta Bratislavy.

01.05.2022 07:00
debata
Dom 10 plošín Foto: Leontína Berková
cena ARCH dom 10 plosin Dom 10 plošín

„O udelení Ceny ARCH 2022 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Maria Topolčanská, Szymon Rozwalka, David Neuhäusl, Szabolcs Molnár a Michal Janák v spolupráci s redakčnou radou časopisu ARCH,“ uviedla pre TASR za organizátorov súťaže Zuzana Duchová. Odborná porota vybrala deväť nominácií na ocenenie spomedzi 45 realizácií publikovaných v uvedenom časopise medzi rokmi 2020 až 2021.

Aino and Alvar Aalto in New York world  s Fair Finnish Pavilion 1939  c  Aalto Family Čítajte aj Recenzia: Aalto mal rád červené tehličky a zelenú trávu

Dom 10 plošín v Jarovciach zaujal porotcov podľa ich hodnotenia „odvážnym vstupom do intelektuálneho diskurzu architektúry, ktorý je absolútne univerzálny“. „Skromná stavba neokázalého výrazu prináša mnohorakosť, ktorá neruší, ale obohacuje,“ poznamenala ďalej v svojom hodnotení porota.

Cena ARCH je cena za architektúru, ktorú od roku 1998 udeľuje odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Zámerom ocenenia je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény. Udeľuje sa každoročne dielu, ktoré medzinárodná porota zložená z renomovaných kritikov architektúry uzná za najvýraznejší architektonický čin publikovaný v uplynulom období na stránkach tohto periodika.

debata chyba
Viac na túto tému: #Cena ARCH