Helmut Newton šokoval aj nadchýnal. Akty fotil v prítomnosti svojej ženy

Pre pandémiu korony síce o dva roky neskôr, ale o to bohatšie si pripomínajú vo viedenskom Kunstfore nedožitú stovku kontroverzného nemecko-austrálskeho fotografa Helmuta Newtona (1920-2004). Tvorbu berlínskeho rodáka dokumentuje na výstave nazvanej Helmut Newton Legacy 250 fotografií.

, 06.12.2022 09:00
HELMUT NEWTON 001 Self portrait  Monte Carlo... Foto:
Helmut Newton fotografie needitoval ani neretušoval a podľa vlastných slov bol „staromódny fotograf“. Snímka je jeho autoportrétom z roku 1993.
debata

Newtonove snímky fascinujú a provokujú dodnes. Fotograf sa preslávil najmä svojimi obrázkami žien, ktoré sa divákom prezentujú ako mocné, agresívne i sebavedomé, nahé i oblečené. Tvorcovia výstavy pripomínajú, že Newtonove fotografie boli publikované nespočetnekrát, takže sa ľuďom vryli do pamäti. Newton stále znova testuje spoločensko-morálne hranice, šokuje publikum svojimi víziami módy a ženskosti.

Helmut Newton: Krokodíl (1983) Foto: Helmut Newton
0�0�0�6�-�0�1�6� �5�0�4�6��� Helmut Newton: Krokodíl (1983)

Syn gombikára

V centre viedenskej výstavy je vývoj Newtonovej kariéry cez módnu fotografu. Skôr, ako návštevník začne študovať skvelé snímky zo 60. rokov, môže sa zoznámiť s pozoruhodným životopisom ich autora. Ten sa narodil 31. októbra 1920 ako Helmut Neustädter, syn židovského majiteľa továrne na gombíky. Do roku 1936 chodil na reálne gymnázium v berlínskom Schönebergu, potom sa učil u židovskej fotografky portrétov, aktov a módy Yvy, občianskym menom Else Simonovej, ktorá pravdepodobne zahynula v roku 1942 v koncen­tračnom tábore Sobibor. Sám Newton opustil Berlín 5. decembra 1938 zo železničnej stanice ZOO. Utiekol s dvomi fotoaparátmi a len hŕstkou osobných vecí.

O fotografovi vznikol aj dokumentárny film Helmut Newton: Nehanebná krása (2020).

Po krátkom pobyte v Singapure cestoval v roku 1940 do Austrálie, kde slúžil aj v armáde a získal austrálske občianstvo. Už v roku 1945 si v Melbourne otvoril fotoštúdio. O dva roky neskôr sa tu zoznámil s herečkou June Brunell, ktorá mu stála modelom a asistovala v tmavej komore. O rok sa zobrali. Austrálska edícia časopisu Vogue angažovala Newtona v roku 1956 a vyslala ho prvýkrát na cestu do Londýna a Paríža.

HELMUT NEWTON 001 Self portrait  Monte Carlo  1993  c Foto Helmut Newton  Helmut Newton Estate Courtesy Helmut Newton Foundation Čítajte viac Dokument o majstrovi módnej fotografie Helmutovi Newtonovi vstúpi čoskoro do našich kín

V roku 1961 je Newton v Paríži opäť, tentoraz na pozvanie francúzskeho Vogue a usadí sa aj s manželkou v Rue Aubriot v štvrti Marais. Práve tu, v meste módy, sa vyvíja Newtonov individuálny štýl. Z Helmuta sa stáva jeden z najuctievanejších a najinovatívnejších fotografov tých čias. Pracuje pre francúzsky aj britský Vogue, pre časopis Elle aj avantgardný britský časopis Queen. Pre posledný spomínaný magazín nafotil v roku 1964 sériu vtedy revolučného módneho návrhára André Courregesa, čím sa začala nová kapitola Newtonovej práce. Tak ako Courréges so svojimi návrhmi inšpirovanými letmi do vesmíru a geometriou zmenil módu, zmenil aj Newton módnu fotografiu.

Fotografie kontroverzného Helmuta Newtona

Pozrite si fotografie kontroverzného nemecko-austrálskeho fotografa Helmuta Newtona.

Fotogaléria
Helmut Newton - Zviazané torzo, Ramatuelle, 1980
Helmut Newton - Krokodíl, Pina Bausch Ballett,...
+9Helmut Newton - Kura a šperky Bulgari, French...

Už nejde len o vizualizáciu odevov či doplnkov, ale o vytváranie tajomstva okolo „objektu túžby“. Inšpiruje sa krimirománmi Raymonda Chandlera či filmami Alfreda Hitchcocka a Françoisa Truffauta alebo dobrodružstvami Jamesa Bonda. Módu fotí inak, ako bolo dovteda zvykom – inscenuje svoje modelky do ulíc Paríža, hodinových hotelov či v rámci paparazzi príbehov. Až teatrálne vytvára pomocou luxusu a excentrických scén náladu elegancie a ambivalencie. Jeho fotky získavajú ikonický status. Spätne sa ukáže, že Newton potrebuje na inovatívne fotenie zákazok primeraného partnera. Tým sa mu neskôr stali dizajnéri ako Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Thierry Mugler či Anna Molinari.

Akty fotil s humorom

V roku 1964 si Newton kúpi dom pri Ramatuelle neďaleko St. Tropez, kde vzniká veľa jeho fotiek módy, portrétov aj aktov. Popri tom fotí pre časopisy v Benátkach, Londýne, Paríži, Miláne, Ríme, Montreale či Tunise. V 70. rokoch viac cestuje do New Yorku, Miami či Los Angeles. Keď v roku 1971 dostane v New Yorku infarkt, rozhodne sa fotiť už len to, čo ho naozaj zaujíma.

Helmut Newton - Zviazané torzo, Ramatuelle, 1980 Foto: Helmut Newton Foundation
Helmut Newton Helmut Newton - Zviazané torzo, Ramatuelle, 1980

Začiatkom 80. rokov sa sústredí na akty. V legendárnych sériách Naked and Dressed (Nahé a Oblečené) ukazuje modelky v rovnakých pózach raz nahé, raz oblečené. Provokuje, rovnako ako to robí s portrétmi Big Nudes – modelky v životnej veľkosti stoja až v bojovnej nahote, ich sexualita pôsobí sebavedomo. Zaujímavé je, že v debate #MeToo Newtonovo meno nikdy nepadlo – ženy, ktoré mu pózovali nahé, o tom rozprávali uvoľnene a spomínali si skôr na jeho humor pri fotení. Mimochodom, často bola pri fotení aktov prítomná aj Helmutova žena June (a snímky z fotenia aktov, kde na gauči bokom sedí aj June, sú aj na výstave). Keď sa manželia Newtonovci v roku 1981 presťahujú do Monte Carla a potom do Los Angeles, Helmut viac fotí svojich prominentných hollywoodskych susedov. Na výstave tak možno obdivovať fascinujúcu prehliadku portrétov osobností ako David Bowie, Mick Jagger, Romy Schneider, Liz Taylor – tá pózuje v bazéne s drahými šperkami na krku držiac v ruke papagája. Nechýbajú modelky ako Jerry Hall, Cindy Crawford, Eva Herzigová či Monica Bellucci.

HELMUT NEWTON 001 Self portrait  Monte Carlo  1993  c Foto Helmut Newton  Helmut Newton Estate Courtesy Helmut Newton Foundation Čítajte viac Helmut Newton: feminista či mizogýn?

Newtonove fotky boli žiadané až do jeho vysokého veku. Jeho snímky boli stále svieže a originálne. Helmut Newton zomrel 23. januára 2004 pri autonehode v Los Angeles. Výstava na viedenskom námestí Freyung trvá do 15. januára.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Helmut Newton #Kunstforum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy