Túto kultúrnu pamiatku považuje verejnosť za najkrajšiu

Víťazom hlasovania verejnosti o najkrajšiu národnú kultúrnu pamiatku v 16. ročníku súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka, ktorý získa ocenenie Fénix - Cena Nadácie SPP, sa stal kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Rozhodlo o tom 16 351 hlasov z celkového počtu 61 969 odovzdaných hlasov.

10.04.2023 09:00
kostol sv jána krstitela Foto:
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne.
debata

Víťaz si ocenenie prevezme počas slávnostného televízneho galavečera, ktorý odhalí aj mená ďalších laureátov ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Divákom ho prinesie RTVS 8. mája o 22.05 h na Jednotke.

Nadácia SPP je generálnym partnerom súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, vyhlasovanej Ministerstvom kultúry SR už od roku 2004. „Máme za sebou ďalší, mimoriadne úspešný ročník súťaže. Zapojil sa do nej rekordný počet 36 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ktoré prešli obnovou v rokoch 2021 a 2022. O tom, že verejnosť pamiatky veľmi zaujali, svedčia aj výsledky online hlasovania. Tento rok sa najviac zmobilizovala komunita v Liptovskom Jáne. K víťazstvu srdečne blahoželáme,“ uviedla Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, ktorý prešiel komplexnou obnovou, zvíťazil v online hlasovaní verejnosti s veľkým náskokom. Obnova a reštaurovanie mu priniesli hodnoverný historický výraz a zároveň umožnili prezentovať novoobjavené hodnotné nálezy. Celý príbeh kaštieľa, ktorý získava ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP, spolu s príbehmi kandidátov na držiteľov ďalších cien v rámci súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, sú naďalej dostupné na stránke www.kpr-fenix.sk.

List, Ilustracna fotografia 3 Čítajte viac O čom si písali slávne osobnosti v listoch? Ich korešpondencia je vtipná aj pikantná

Hlasovanie na stránke www.kpr-fenix.sk bolo spojené s podrobnými informáciami o jednotlivých prihlásených pamiatkach. Verejnosti sa predstavili aj svojimi zaujímavými príbehmi. Medzi prihlásenými historickými objektmi boli kaštiele, zámky, kostoly, ale aj veže, most, či železničná stanica a ďalšie zaujímavé technické pamiatky z celého Slovenska.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SPP #liptovský ján