Prekážajú vám nahé telá, divoké farby, alebo neha, hádka a vtip na obrazoch? Pozrite si diela jedného z najlepších českých maliarov. Výstava Načeradský v Bratislave, s podtitulom Ženy • Venuše • Modlivky, sa koná v centre hlavného mesta Slovenska a hoci sa začala len nedávno, už teraz sa o nej hovorí ako o kultúrnej udalosti roka. Výstava sa koná od 29. júna do 29. septembra 2023 v Galérii Francúzskeho inštitútu na Slovensku.
Načeradský v nej strávil 16 mesiacov. Stretol tam ženu svojho života, s ktorou sa prvý deň po návrate do vlasti oženil. Keď sa mu podarilo v roku 1970 získať trojmesačné štipendium v Paríži, odcestoval a snažil sa zaistiť aj príchod manželky a novonarodenej dcéry. Pretože mu to režim nedovolil, po troch mesiacoch sa vrátil domov a milované Francúzsko mohol navštíviť až po nežnej revolúcii v roku 1989. Oficiálne miesta v Československu talentovaného Načeradského počas normalizácie bojkotovali. Bol totiž jednou z umeleckých hviezd uvoľnených 60. rokov, preto mal zákaz verejne vystavovať a musel sa živiť ako reštaurátor fasád.
Naopak, Francúzsko ho aj vtedy podporilo – a to kúpou siedmich jeho kresieb do zbierok prestížnej galérie – Centre Georges Pompidou (CGP). Načeradskému sa dostalo aj ďalšej, a to opakovanej, pocty – CGP jeho diela dvakrát vystavila.

Slovensko mal Načeradský veľmi rád. Základom tohto vzťahu boli jeho osobné kontakty budované počas základnej vojenskej služby v Liptovskom Mikuláši v roku 1965 (najmä zrod priateľstva so sochárom Jozefom Jankovičom) a tiež jeho výlet po ateliéroch neoficiálnych slovenských umelcov, ktorý podnikol v roku 1980. Pre kolegov umelcov bol povzbudením, nepotešil však vedenie prorežimového zväzu umelcov. Druhú kapitolu umelcových väzieb k Slovensku tvoria jeho tunajšie samostatné výstavy. Úvodná sa konala v roku 1991 z iniciatívy galeristu Miloša Kleibla v Bratislave. Neskôr odštartoval známy publicista a zberateľ umenia Ivan Melicherčík sériu siedmich výstav v rôznych galériách po celej krajine. Posledné tri výstavy sa konali po skone autora, o to silnejšie svedčia o pevnom vzťahu k osobnosti a dielu tohto maliara jednak zo strany I. Melicherčíka, ako aj zo strany slovenského publika. Aktuálna, v poradí deviata, výstava sa zrodila z iniciatívy publicistu, mediálneho manažéra a popularizátora umenia Jakuba Prokeša.

Výstava Načeradský v Bratislave, s podtitulom Ženy • Venuše • Modlivky, vznikala dva roky a má niekoľko naj. Predstaví výhradne diela zo slovenských súkromných zbierok a väčšina z nich bude mať výstavnú premiéru. Ťažisko expozície tvorí dosiaľ najväčšia zostavená kolekcia Načeradského kresieb zo 60. rokov, teda jeho najoceňovanejšieho obdobia. Doplnená je o niekoľko reprezentatívnych olejov z rokov 2009 až 2012.