Z Britského múzea zmizlo asi 2000 artefaktov

Z Britského múzea zmizlo asi 2000 artefaktov, uviedol v sobotu predseda jeho správnej rady George Osborne a priznal, že tamojšia zbierka nemá úplný katalóg. TASR informuje podľa agentúry AFP.   

27.08.2023 12:00
bristké muzem Foto:
Budova Britského muzea v Londýně.
debata

Bývalý britský minister opísal chýbajúce kusy ako „malé šperky, drahokamy, kúsky zlata, ktoré neboli verejne vystavené“. Pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že počet chýbajúcich predmetov sa stále nedá presne určiť.       

„Uvediem odhad asi 2000. Ale musím povedať, že je to veľmi predbežné číslo,“ povedal Osborne.   

Riaditeľ múzea Hartwig Fischer v piatok odstúpil z funkcie. Priznal, že inštitúcia pod jeho vedením nekonala „tak, ako mala“ po upozorneniach, že predmety zmizli. Múzeum minulý týždeň po informáciách o chýbajúcich predmetoch oznámilo, že prepustilo zodpovedného zamestnanca a zalarmovalo políciu.    

„Domnievame sa, že sme sa stali obeťou krádeží počas dlhého obdobia a úprimne povedané, dalo sa urobiť viac, aby sme im zabránili,“ dodal Osborne s tým, že v múzeu bola sprísnená bezpečnosť.  

Matthias Weniger, múzeum, Čítajte viac Kurátor nemeckého múzea vracia striebro ukradnuté nacistami židovským rodinám

Britské múzeum bolo založené v roku 1753 a patrí medzi turistické lákadlá britského hlavného mesta. Jeho zbierky obsahujú približne osem miliónov predmetov a vystavuje napríklad Rosettskú dosku (vďaka nej sa podarilo rozlúštiť egyptské hieroglyfy) a starogrécke mramorové sochy z aténskeho chrámu Parthenón.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #krádež #Veľká Británia #múzeum